Kültürlerarası etkililik ile kültürel zeka ilişkisinde psikolojik sermayenin düzenleyici rolü üzerine bir araştırma
Research on the moderating role of psychological capital in the relationship of intercultural effectiveness and cultural intelligence
  1. Tez No: 664175
  2. Yazar: NURSİBEL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ORDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küreselleşmenin önemli etkilerinden biri de farklı kültürlerden bireylerin birlikte çalışma gerekliliği olarak kendini göstermiştir. Buna bağlı olarak kültürlerarası iletişim, uyum ve etkililik gibi kavramlar önem kazanmıştır. Bu çalışmada global şirketlerde önemli bir yetkinlik olarak görülmeye başlayan kültürlerarası etkililik ve ilişkili olduğu düşünülen kültürel zeka incelenmiştir. Bununla birlikte bireylerin psikolojik iyi oluşlarını simgeleyen psikolojik sermaye de moderatör değişken olarak araştırılmıştır. Araştırmada yararlanılan anket, Türkiye'nin önde gelen havayolu şirketlerinden birinde yurtdışında çok kültürlü ortamlarda görev yapan Türk kökenli çalışanlara uygulanmıştır. Araştırmada kültürlerarası etkililiği ölçümlemek için Portalla ve Chen (2010) tarafından geliştirilen Kültürlerarası Etkililik Ölçeği (IES); kültürel zekayı ölçmek için Ang vd. (2007) tarafından geliştirilen Kültürel Zeka Ölçeği (CIS) ve psikolojik sermayeyi ölçmek için Luthans vd. (2007) tarafından geliştirilen psikolojik sermaye ölçeği (PCQ-24) kullanılmıştır. Araştırma, toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın amacı, kapsamı ve kısıtları ile ilgili bilgi yer almaktadır. İkinci bölümde, araştırmanın kuramsal temeli ele alınmıştır. Kültürlerarası etkililik, kültürel zeka ve psikolojik sermaye kavramları, bu kavramların alt bileşenleri ile ilgili teorik bilgilere ve bu kavramların ilişkilendirildiği araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın kavramsal modeli, ölçekler, ölçüm yöntemleri ve istatistik analiz yöntemleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Araştırmanın son bölümü ise, yapılan ölçümler sonucu ortaya çıkan bulgularla ilgilidir. Bulgulara göre araştırmanın değişkenleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır. Bununla birlikte kültürel zeka ile kültürlerarası etkililik ilişkisinde psikolojik sermayenin düzenleyici rolü olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental effects of globalization has manifested itself as the necessity for individuals from different cultures to work together. Consequently, concepts such as intercultural communication, harmony and effectiveness has gained importance. In this study, intercultural effectiveness, which has started to be recognized as an important competence in global companies, and cultural intelligence, which is thought to be related, was examined. In addition, psychological capital, which symbolizes the psychological well-being of individuals, was also investigated as a moderator variable. The questionnaire in this study was conducted on Turkish employees who are working in a multicultural environment for one of Turkey's leading airline. In the study, the Intercultural Effectiveness Scale (IES) developed by Portalla and Chen (2010) was used to measure intercultural effectiveness. The Cultural Intelligence Scale (CIS) developed by Ang et al. (2007) was used to measure cultural intelligence and finally The Psychological Capital Scale (PCQ-24) developed by Luthans et al. (2007) was used to measure psychological capital. The research consists of four chapters. The first section contains information about the purpose, scope and limita-tions of the research. The second part, the theoretical basis of the research is dis-cussed. The concepts of intercultural effectiveness, psychological capital and cultural intelligence, theoretical information about the subcomponents of these concepts and studies related to these concepts are included. In the third part, information about the conceptual model of the research, scales, measurement methods and statistical analysis methods are included. The last part of the research is about the findings resulting from the measurements made. According to the findings, there is a positive and significant relationship between the variables of the study; however, it is possible to conclude that psychological capital has a moderating role in the relationship be-tween cultural intelligence and intercultural effectiveness.