Learning how to create lesson plans: First year preservice mathematics teachers' experience in university within school model
Ders planı oluşturmayı öğrenme: Üniversite birinci sınıf matematik öğretmen adaylarının okulda üniversite modeli deneyimleri
  1. Tez No: 664177
  2. Yazar: BETÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN, DOÇ. DR. ZELHA TUNÇ PEKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı seviyelerdeki üniversite birinci sınıf matematik öğretmen adaylarının, ders öğretmeni ve sınıf arkadaşları tarafından verilen geri dönütleri ders planlarına nasıl dahil ettiklerini araştırmaktır. Ayrıca, matematik öğretmen adaylarının, ders planlama süreci boyunca kendi performanslarıyla ilgili değerlendirmeleri de incelenmiştir. Üniversite birinci sınıf matematik öğretmenlerinin okulda üniversite modeli deneyimleriyle ilgili detaylı bilgi elde etme amacıyla durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Bir vakıf üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü'ne kayıtlı olup üniversite birinci sınıfta olan on yedi matematik öğretmen adayı amaçlı örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Öğretmen adayları, ders planlarının son haline göre yüksek ve düşük seviyeli olarak gruplandırılmıştır. Veriler, 2018-2019 akademik yılının güz döneminde ders planlarının üç farklı taslağı, dersin öğretmeniyle yapılan görüşmelerin ses kayıtları, yapılan gözlemlere dayalı alan notları, yarı-yapılandırılmış görüşmeler ve anket aracılığıyla toplanmıştır. Yarı-yapılandırılmış görüşmeler haricindeki tüm veri toplama araçları, çalışmadaki katılımcıların hepsine uygulanmıştır. Dönem sonunda, öğretmen adaylarının iki çiftiyle yarı-yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Fink (2003)'in kuramsal çerçevesi olarak ortaya çıkan bütünleştirilmiş ders tasarımı, verilerin analizi için kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, dersin öğretmeni tarafından verilen geri dönütlerin çoğunlukla uygun öğretme ve öğrenme etkinliklerini seçme ve öğrencilerin farklı düşünme yollarını içeren olası problemleri değerlendirme üzerine olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda, Okulda Üniversite Modeli'nin uygulanması önerilmiştir çünkü bu model, üniversite birinci sınıf matematik öğretmen adaylarını birebir öğretme aracılığıyla destekler. Bundan dolayı, bu modeli uygulayan bir üniversiteye kaydolan öğretmen adayları, alanda tecrübeyi daha erken kazanır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine how first year preservice mathematics teachers (PSMTs) in different levels integrate feedback given by a course instructor and classmates into their lesson plans. Moreover, the study investigated how PSMTs evaluated their performance during lesson planning process. The case study design was used to get detail information about first year PSMTs' experience in University within School Model. Seventeen freshmen preservice mathematics teachers who were enrolled in Undergraduate Programme in Mathematics Education Department at a foundation university were selected via purposive sampling method. According to third draft of lesson plans, PSMTs were categorized as high and low levels. Data was collected in the fall semester of the 2018-2019 academic year through three drafts of lesson plans, voice records of meetings with the course instructor, field notes from observations, semi-structured interviews, and survey. These data collection tools except semi-structured interviews were applied to all participants in the study. At the end of the semester, semi-structured interviews were conducted with two pairs. An existing theoretical framework of Fink's integrated course design (2003) was used to analyze data. The findings of this study explored that a vast majority of given feedback by the course instructor focused on selecting appropriate teaching/learning activities and consideration for possible problems including students' different thinking. In this regard, University within School Model was suggested to implement since this model encourages freshmen PSMTs via one-to-one teaching. Therefore, PSMTs who are enrolled in a university implementing this model gain experience in the field earlier.