Toplam kalite yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerine etkilerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research to determine the effects of total quality manegement practices on organizational commitment
  1. Tez No: 664188
  2. Yazar: CANSU KELEŞ ERDURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılık ve alt boyutları üzerinde ki etkilerinin incelenmesidir. Araştırmanın anakütlesi Samsun ilindeki sağlık sektöründe çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada yapılan inceleme sonucunda örneklemimizde içtenlikle doldurulduğuna inanılan 203 adet anket formu kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu Toplam Kalite Yönetimi ölçeği, Allen Mayer Örgütsel Bağlılık ölçeği ve anketi dolduranların demografik özelliklerine yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Toplam Kalite Yönetimi incelenmiştir, çalışmanın ikinci bölümünde örgütsel bağlılık detaylı şekilde incelenerek araştırmanın teori kısmı tamamlanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde kullanılan anketler aracılığıyla Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının Örgütsel Bağlılık ve alt boyutları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın modeli (frekans analizi güvenilirlik analizi regresyon analizi korelasyon analizi) test edilmiştir. Sonuç olarak Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılığa pozitif yönlü doğrusal etkisinin var olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of Total Quality Management practices on organizational commitment and its sub-dimensions. The sample of the study consists of those working in the health sector in Samsun province. As a result of the examination made in the research, 203 questionnaires, which are believed to be filled in sincerely, were used. The questionnaire form used in the study, the Total Quality Management scale, the Allen Mayer Organizational Commitment Scale, and the demographic characteristics of those who completed the questionnaire were included. In the first part of the study, Total Quality Management was examined. In the second part of the study, organizational commitment was examined in detail and the theory part of the research was completed. The effects of Total Quality Management practices on Organizational Commitment and its sub-dimensions were examined through the questionnaires used in the third part of the study. Accordingly, the research model (frequency analysis reliability analysis regression analysis correlation analysis) was tested. As a result, it has been determined that Total Quality Management practices have a positive linear effect on organizational commitment.