Türkiye'de eğitim politikaları üzerine hegemonya mücadelesinde iktidar, sendikalar ve eğitimcilerin siyasal konumlanışları
The political placement of the political power, trade unions and educators in the struggle of hegemony over the creation of the educational policies
- Tez No: 664227
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Siyasal Bilimler, Education and Training, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de 2000'li yıllarda uygulanan“Eğitimde Dinselleşme”ve“Eğitimde Özelleştirme”politikalarına yönelik hegemonya mücadelesinde rıza üretme ve direnme süreçlerinin nasıl işlediğini, siyasal iktidar, sendikalar ve öğretmenlerin siyasal konum ve söylemleri çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, Siyasal İktidarın sendikalar aracılığıyla topluma ve uygulayıcılara yönelik rıza üretme sürecinin bir hegemoya inşa süreci olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği, değilse nasıl bir siyasal karakteri olduğu, bunun yanı sıra bu siyasal mücadelede sendikalar ve onlara üye olan ve olmayan öğretmenlerin nasıl bir“siyasal öznelik”ortaya koydukları post-yapısal bir siyasal bağlam içerisinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 32 sendika üyesi ve herhangi bir sendikaya üye olmayan 6 öğretmen ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Söz konusu iki eğitim politikasına ilişkin öğretmen ve yönetici görüşlerini içeren derinlemesine görüşmelerden elde edilen ses kayıtları, ayrıca siyasal iktidarın ve sendikaların internet sayfalarından ve basılı dökümanlarından, konuyla ilgili metinler ve dökümanlar Laclau&Mouffe'çu söylem kuramı çerçevesinde analizi politik bağlama oturtan“Post-yapısal Söylem Analizi”(PySA) ve dile ve anlama odaklanan“Eleştirel Söylem Analizi”(ESA) birlikte kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular politik bağlam içerisinde birbirleriyle ilişkilendirilerek“popülizm”,“neokorporatizm”,“hegemonik alt/üt fraksiyon”,“kimlik inşa stratejileri”,“eklemlenme ve eklemleyici pratikler”,“tikel siyasal özneleşme”şeklindeki analiz kategorileri çerçevesinde yorumlanmıştır. Araştırma, genel olarak, eğitim politikalarına yönelik hegemonya mücadelesinde, siyasal iktidarın ve sendikaların kendi görüşleri çerçevesinde rıza üretme ve kendi kitlelerini oluşturma çabalarının çeşitli politik stratejilerle sürdüğü; sendikalara üye tikellikler için, politikaların detaylarına ilişkin yeterli bilgi sahibi olmadan,“popülist tabiyetler”yoluyla“pasif rıza”süreçlerinin işlediği; bu nedenle siyasal iktidarın ve sendikaların hegemonya projelerinin çoğunlukla“pasif devrim”stratejilerine doğru kayma yaşadığı; bu süreçte, toplumsal tikelliklerin kendi özgül politik özne pratikleri sayesinde“politik proje”ile“uygulama”arasında“politik sapma”lar oluştuğu; bu anlamda, yapısal siyasete eşlik eden bir post yapısal siyasal işleyiş zemininde, yapıların yanı sıra tikelliklerin politik özne konumlanışlarının hegemonya mücadele sürecinin temel belirleyicisi olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Bu araştırmada, bulgulara dayanarak ortaya konulan ve yapısal perspektiften bakınca gözden kaçabilen, yapısal siyasetin uzanamadığı mikro politik süreçleri ve bu süreçlerde gerçekleşen, kendine özgü tikel politik faillik biçimlerini açıklamak amacıyla“Popülist Tabiyet”,“Pasif Rıza Failliği”,“Aktif Rıza Failliği”,“Anti Rıza Failliği”gibi yeni kavramların ve“Politik Sapma”,“Moleküler Direniş”,“Post-Yapısal Siyasal İşleyiş”gibi bu araştırma bağlamına özgü anlamlara sahip bazı kavramların kullanımına ihtiyaç duyulmuş ve bu kavramların bazıları, alan yazına bu araştırma tarafından önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze how the processes of manufacturing consent and resistance functioned in the struggle of hegemony among the political power, trade unions, and educators over the 2000's policies of 'religionization of education' and 'privatization of education' from the perspective of their political placement and discourses. To do this, we analyzed from post-structural perspective, whether the process of consent manufacturing from the society and the practitioners via trade unions can be considered as a process of hegemony construction, as well as the political characteristics this process might have, and how the trade unions and their member and non-member educators performed political agency in this process. The study adopted a qualitative research method analyzing the interviews of 32 union member and 6 non-member educators about their perspective on two educational policies under question. Besides, the webpages and the printed documents of the political power and the trade unions on the question under discussion were analyzed from the post-structuralist discourse analysis perspective of Laclau&Mouffe and from the critical discourse analysis perspective that focuses on the language and the meaning. The findings have been located into a political context and analyzed into the categorizes of 'populism', 'neocorporatism', 'hegemonic fractions', 'identity construction strategies', 'articulation and articulatory practices' and 'particular political agency'. The findings of the present study demonstrated that in the process of hegemony struggle over the educational policies, (i) the political power and the trade unions used a variety of strategies of manufacturing consent and building their own masses, (ii) the trade union members of the political power were assimilated into the policies of their unions via the methods of 'populist subjection' and 'passive consent' without having enough information, consciousness and educated perspective about the policies of their unions, (iii) the political power and the trade unions merge towards the strategies of 'passive revolution', (iv) there exist a gap and a 'political deviation' between the political project and the application because of the unique political agencies of the social particularities, thereby showing that there is an accompanying post-structural political process to the structural process, and the political agencies of the social particularities besides the structures act as a main determinant of the the process of political hegemony. To define the unique praxsis of the political agencies of the social particularities that have been observed on the basis of the present study, this research has proposed the following terms:“Populist Subjection”,“Passive Consent Agency”,“Performative Consent Agency”,“De-consent Agency”.