Turgutlu şehrinde gürültü kirliliğine yönelik algı ve tutumların belirlenmesi
Determination of perception and attitudes towards noise pollution in Turgutlu city
- Tez No: 664237
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde toplum ve insan sağlığı, son derece önem arz etmektedir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerden birisi de gürültü kirliliğidir. Gürültü kirliliğinin ortaya çıkmasında çeşitli etkenler rol oynamıştır. Sanayileşme, nüfus artışı, sosyo-ekonomik özellikler ve eğitim bu etkenlerden bazılarıdır. Bu çalışmada Turgutlu şehri halkının gürültü kirliliğine karşı farkındalığının hangi düzeyde olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 561 kişiye anket uygulanmıştır ve çalışmaya katılan kişilerin (273)'ü erkek, (288)'i kadındır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan kişilere gürültü kirliliği algısı ve gürültü kirliliği ölçeği uygulanmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde Independent T testi ile Anova testi uygulanmıştır. Parametrik dağılım gösteren boyutlar için Mann-Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Turgutlu halkının gürültü kirliliği algısı ve tutumu arasında bulunan ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Uygulanan analizler neticesinde Turgutlu halkının gürültü kirliliğine yönelik algı ve tutumun belirlenmesinde gürültü kirliliği algısı ölçeği ile gürültü kirliliği tutumu ölçeği uygulanmasının sonucunda bazı değişkenlerde anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, society and human health are of utmost importance. One of the factors that negatively affect human health is noise pollution. Several factors played a role in the emergence of noise pollution. Industrialization, population growth, socio-economic characteristics and education are some of these factors. In this study, it was tried to determine the level of awareness of the people of Turgutlu district against noise pollution. For this purpose, 561 people were surveyed and (273) of the participants in the study were male and (288) were female. Noise pollution perception and noise pollution scale were applied to the people who voluntarily participated in the study. The Independent T test and ANOVA test were used to evaluate the collected data. For dimensions with parametric distribution, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis variance analysis were used. Pearson correlation test was applied to determine the relationship between noise pollution perception and attitude of Turgutlu people. As a result of the Applied Analysis, It was found that there was a significant difference in some variables as a result of applying the noise pollution perception scale and the noise pollution attitude scale in determining the perception and attitude of Turgutlu people to noise pollution.