Diabetik anne bebeklerinde hipertrofik kardiomiyopatinin seyri ve prognozu
Hypertophic cardiomyopathy in infant of diabetic mother, follow up and prognosis
  1. Tez No: 664252
  2. Yazar: BAHAR KULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAHMİ BAKİLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Diabetik anne bebeklerinde, hiperinsülinizme bağlı gelişen asimetrik septal hipertrofi, interventriküler septum(IVS) ve sol ventrikül arka duvar kalınlığının orantısız artması ile karakterizedir. Ayrıca bu bebeklerde konjenital kalp hastalıklarının görülme oranı da artmıştır.Bizde bu çalışmada, diabetik anne bebeklerinde görülebilen asimetrik septal hipertrofi ve olası konjenital kalp hastalıklarını,intrauterin dönemde Fetal Ekokardiografi ile hipertrofinin başlangıç zamanını, seyrini ve prognozunu izlemeyi amaçladık.Fetal dönemde IVS kalınlığı 18. gestasyon haftasından, sol ventrikül arka duvar kalınlığı ise 28. gestasyon haftasından sonra anlamlı şekilde artış göstermiştir.Bu artış doğuma kadar devam etmiştir.Postnatal dönemde ise 1.2.ve 4. aylarda yapılan değerlendirmelerde,IVS ve sol ventrikül arka duvar kalınlıkları yine anlamlaı artış göstermiştir ancak 6. aydan sonra yapılan son ekokardiyografik incelemede septum ve duvar kalınlıkları normal sınırlarda bulunmuş ve anlamlı fark göstermemiştir. Ayrıca izlem boyunca 4 olguda(%16.4) konjenital kalp hastalığına rastlanmıştır.Hiçbir olgunun medikal yada cerrahi tedaviye ihtiyacı olmamıştır.Sonuç olarak bu durum benign seyirli olup spontan rezolusyona uğramaktadır.
Özet (Çeviri)
Asymmetric septal hypertrophy is characterized by disproportionate increase of interventricular septum(IVS) and posterior wall of left ventricule in the infants of diabetic mother. In these babies, congenital heart disease rate is also increased.In this study we aimed to find out when this hypertrophy process begins,continues and results also to search if there is any other congenital heart diseases.After 18.week of intrauterin life interventricular septum thickness starts to increase and after 28. week, posterior wall of left ventricule starts thickening also and continues until birth.After birth in the 1.2. and 4. months examinatins by echocardiography, septal and wall thicknesses were found significantly increased but after 6 mounth control for the last time, septal and left ventricular wall measurements were in normal range with control group.Besides we found out other aciyanıotic congenital heart disease in four patients(%16.4).No case had need any surgical or medical treatment so this is a benign process which resolves spontaneously.