Diyabetik anne bebeklerinde kardiyovasküler hemodinamik veriler ve plazma asimetrik dimetilarjinin (ADMA) düzeyleriyle olan ilişkisi
Cardiovascular hemodynamic data in the infant of diabetic mother and the relationship between levels of plasma asymmetric dimethylarginine (ADMA)
- Tez No: 339462
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, diyabetik annelerin bebeklerinde asimetrik dimetilarjinin (ADMA) düzeyi ile arka duvar ve interventriküler septum kalınlığı arasındaki ilişkiyi incelemek ve ADMA konsantrasyonları ventrikül fonksiyonları arasında ilişkili olup olmadığını belirlemekti. Bu çalışma gestasyonel diyabetik annelerden doğan ardışık olarak seçilen 25 term yenidoğan üzerinde yapıldı. Kontrol grubu olarak, cinsiyet ve yaş açısından eşleştirilmiş 25 sağlıklı yenidoğan seçildi. Tüm katılımcıların Ekokardiyografi incelemeleri yapıldı ve ADMA düzeyleri ölçüldü. İlk analizde, 10 hastada (% 40) septal hipertrofi olarak belirlenen 6 mm veya daha fazla bir septum kalınlığı vardı. Birinci ve ikinci analizde, IVSTd (interventriküler septum kalınlığı) (p1
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the relationship between asymmetric dimethylarginine (ADMA) concentrations and the posterior wall and interventricular septal thickness, and whether ADMA concentrations are associated with ventricular function in the infant of diabetic mothers. This study was carried on consecutively selected 25 full-term neonates born to gestational diabetic mothers. We chose 25 healthy neonates, matched for sex and age, as the control group. Echocardiographic evaluations of all participants were performed and ADMA level was measured. In the first analysis, 10 patients (40%) had a septal thickness of 6 mm or more, indicating septal hypertrophy. In the first and second analysis, IVSTd (p1