Entegre raporlamanın iç değişim mekanizması ve yatırımcı kararları üzerindeki etkisi
Internal change mechanism of the integrated reporting and its effect on investor decisions
- Tez No: 664256
- Danışmanlar: PROF. OSMAN KARAMUSTAFA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇOŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Finansal tablolar yatırımcıların karar almalarında en çok başvurulan kaynaklardan biridir. Finansal tablolar, firmaların durumunu yansıtan belgeler olmakla beraber, son dönemlerde yatırımcıların finansal olmayan bilgilere talebi hızla artmaya başlamıştır. Bu doğrultuda, finansal tabloların diğer bilgileri de yatırımcı ve çıkar gruplarına sunan raporlara duyulan ihtiyaç, entegre raporlama kavramını gündeme getirmiştir. Bu değişim, şirketlerin raporlama süreçlerinde önemli yapısal dönüşüm gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. Bu çalışma esas itibariyle, iki ana amaç üzerine oturtulmuştur. İlk olarak, entegre raporlamada yer alan içerik öğelerinin yatırımcı kararları üzerinde nasıl bir etkisinin olduğudur. Bu bağlamda, Türkiye'de faaliyet gösteren kurumsal yatırım firmalarında istihdam edilmiş olan yatırım uzmanlarının görüşleri alınmış ve entegre raporlamada yer alan içerik öğelerinin yatırımcı kararları üzerinde etkisinin olup olmadığı ampirik olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci amacı ise, entegre raporlama sürecindeki değişim analiz edilmiştir. Bu amaçla, Laughlin'nin değişim modeli ile işletmelerin raporlama süreçlerinde köklü bir değişim olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Buna göre, entegre raporlama içerik öğelerinin yatırımcı kararları üzerinde etkisinin olduğu, ayrıca Türkiye'de entegre raporlama yayınlayan firmaların raporlama süreçlerinde yapısal değişikliklere gittiği tespit edilmiştir. Böylelikle bu çalışma, kurumsal yatırımcıların entegre raporlama içerik öğelerinin yatırımcı kararları üzerindeki etkisi ve raporlama sürecinde iç değişim mekanizmasını tartışarak Türkiye'de entegre raporlamanın iki farklı yönünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Financial statements constitute a source of information most frequently used by investors to help them make their decisions. Although financial statements are reports that particularly reflect the financial condition of companies, there is a rapidly increasing demand on the part of the investors for non-financial information in recent years. Accordingly, the need for reports that provide different types of information of financial statements with investors and interest groups brought the new concept of integrated reporting to the agenda. This change, in turn, has brought along the necessity of important structural transformation in the reporting processes of companies. The present work has two primary objectives. The first objective of this study is to measure the impact of content elements of integrated reporting on institutional investor decisions. To this end, a significant number of investment specialists who have been employed in particular institutional investment firms in Turkey were approached in asking for their opinions on this matter. Their views were examined empirically in an effort to determine whether the content elements of the integrated reporting had any significant impact on investor decisions. The second objective of the study is to analyze the change in the integrated reporting process. In this regard, this study uses the change model of Laughlin in an attempt to determine whether or not the companies have gone through any structural changes in the reporting process. These studies empirically show that the content elements of integrated reporting have had an impact on Turkish institutional investors' decisions, and the companies that issue integrated reporting in Turkey have gone through structural changes in the reporting process. Thus, this study discusses two aspects of integrated reporting in Turkey, namely institutional investors' decision-making, and internal change mechanism in the reporting process in Turkey.