8. sınıf öğrencilerinin çokgenlerin benzerliğini belirleme stratejilerinin incelenmesi
Examining 8th grade students' strategies for identifying the similarity of polygons
  1. Tez No: 664257
  2. Yazar: AYSUN ŞALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada 8. sınıf öğrencilerinin çokgenlerin benzerliğini tespit etmede kullandıkları stratejileri belirlemek ve derinlemesine incelemek amaçlanmıştır. Bu amaca uygun nitel araştırma yöntemlerinden içsel durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yedi farklı etkinlik kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının geçerlik ve güvenirlikleri yapılan pilot çalışma ile tespit edilmiştir. Etkinlikler boyunca öğrencilere her bir etkinlik için birbirlerine benzer olan ve olmayan çeşitli çokgenler verilmiştir. Etkinlikler, üç gruba ayrılmış toplam 8 öğrenciye uygulanmış ve uygulama süreci video kamera ile kayıt altına alınmıştır. Uygulama toplamda 6 ders saati sürmüştür. Araştırma bulgularına göre öğrenciler en fazla stratejiyi kare ve eşkenar dörtgenin benzerliğinin incelendiği etkinlikte kullanmışlardır. Üçgenlerin benzerliğinin incelendiği etkinlikte ise diğer çokgenlere göre daha az strateji kullanıldığı görülmüştür. Toplamsal strateji, açıya dayalı strateji ve benzerlik oranı stratejisi en belirgin şekilde kullanılan stratejiler olmuştur. Ayrıca öğrencilerin, verilen çokgene benzer çokgen oluşturmaları istenilen etkinliklerde, benzer olan ve olmayan çokgenlerin belirlenmesi etkinliklerine göre daha çok zorlandıkları görülmüştür. Çalışmanın sonunda ise sonuçlardan yola çıkılarak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine eighth grade students' strategies for identifying the similarity of polygons and to examine them in depth. An intrinsic case study design, which is one of the qualitative research methods, was used in accordance with this aim. Seven different activities which were developed by the researcher were used as data collection tools. Validity and reliability of the data collection tools were identified in a pilot study. Throughout the instruction, students were given various similar or non-similar polygons for each activity. The activities were implemented to eight students divided into three groups and the teaching process was recorded with video cameras for each group. All activities took six hours in total. According to the research results, the students used the most number of strategies in the activity that the similarity of square and rhombus were examined whereas they used the fewest number of strategies in the activity that the similarity of triangles were examined. The additive strategy, the angle type strategy and the similarity ratio strategy have been the most prominently used strategies. In addition to this, it was observed that students have more difficulty in the activities that they were asked to construct similar polygons compared to the activities of identifying similar or non-similar polygons. At the end of the study, the suggestions were given to researchers by taking the consequence of this study into account.