Koronavirüs anksiyetesi ve sosyal medya bağımlılığı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of coronavirus anxiety and social media addiction
  1. Tez No: 664310
  2. Yazar: ALİ EĞREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; koronavirüs anksiyete düzeyi ve sosyal medya bağımlılık düzeyi arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Yöntem: Çalışma tek merkezli, kesitsel bir araştırma olarak planlanmış olup, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 15 Eylül 2020- 15 Ekim 2020 tarihleri arasında başvuran 297 hasta ile yapıldı. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri, covid-19 enfeksiyonu geçirmemiş, bilinen psikiyatrik hastalığı olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul edenler dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri, tarafımızca hazırlanan Demografik Bilgiler Formu kullanılarak yüzyüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Koronavirüs anksiyete düzeylerini ölçmek için Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ), depresyon varlığını ölçmek için Hasta Sağlık Anketi-9(PHQ-9), sosyal medya bağımlılık düzeyini ölçmek için Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği uygulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study was to determine the relationship between the level of coronavirus anxiety and the level of social media addiction. Method: The study was planned as a single-center, cross-sectional study and it was conducted with 297 patients who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 15 September 2020 - 15 October 2020. The study included those 18 years of age and older, who did not have any covid- 19 infection, had no known psychiatric illness, and who agreed to participate in the study were included into the study. Sociodemographic data of the participants were questioned using the Demographic Information Form prepared by us using face-to-face interview technique. Coronavirus Anxiety Scale (CAS) was applied to measure coronavirus anxiety levels, Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) to measure the presence of depression, and Bergen Social Media Addiction Scale to measure social media addiction level. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis of the data obtained.