Yaşamın anlamı ve benlik saygısının hemşirelerin manevi bakım yeterlilik algısı ile ilişkisi
The relationship between the meaning of life and self-esteem and nurses' perception of spiritual care competence
  1. Tez No: 664311
  2. Yazar: AYŞE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK DAĞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, yaşamın anlamı ve benlik saygısının hemşirelerin manevi bakım yeterlilik algısı ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişkisel olarak yapılan araştırmada örneklem seçim yöntemine gidilmemiş; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 613 hemşire örneklemi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; hemşirelerin sosyodemografik özelliklerine ilişkin form, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Yaşam Anlamı Ölçeği, Manevi Bakım Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS (Statistical Package For Social Sciences for Windows, Release ver. 22.0) paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the meaning of life and self-esteem and nurses' perception of spiritual care competence. Sample selection method was not used in the descriptive and relational research; The sample consisted of 613 nurses working at İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital and agreeing to participate in the study voluntarily. As a data collection tool; The form about the sociodemographic characteristics of the nurses, the Rosenberg Self-Esteem Scale, the Meaning of Life Scale, and the Spiritual Care Competence Scale were used. In the statistical analysis of the data, IBM SPSS (Statistical Package For Social Sciences for Windows, Release ver. 22.0) package program was used.