Ceza muhakemesinde adli kolluk ve soruşturmadaki rolü
Judicial law enforcement in the criminal procedure and its role in the investigation
  1. Tez No: 664332
  2. Yazar: HAKAN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TOZMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Devletin asli görevlerinden biri kamu düzenini sağlamaktır. Bu görevi yerine getirmek için devletin elindeki en önemli araç ise kolluktur. Kolluk, kamu düzenini sağlamak adına öncelikle suçları önlemek ile yükümlüdür. Bu görevi icra eden kolluk birimine“idari kolluk”denir. Eğer suçun önüne geçilememiş ve bir şekilde suç meydana gelmişse, bu kez işlenmiş suçların aydınlatılması, delillerin toplanması ve suçun faillerinin bulunup adli makamlara teslim edilmesi gerekir. Zira bu husus da kamu düzeninin sağlanması ve ceza adaletinin tesisi için gereklidir. Suç işlendikten sonra suçun aydınlatılması ve suçun faillerinin yakalanıp adli makamlara teslim edilmesi için delil araştırması yapan, teknik bilgiye sahip, uzman kolluk personeline“adli kolluk”denir. Ülkemiz ceza muhakemesi sisteminde yetkili mercilerce suç şüphesinin öğrenilmesinden iddianamenin kabulüne kadar geçen evreye ise soruşturma denir. Soruşturma, muhakemenin çok önemli bir aşamasıdır. Zira yargılamanın yapıldığı kovuşturma evresinin sonunda verilecek hükmün adil ve hukuka uygun olması, iyi yapılmış bir soruşturmaya ve bu soruşturma sonucunda ortaya konacak delillere bağlıdır. Cumhuriyet savcısı soruşturma evresinin yöneticisi konumundadır. Adli kolluk ise Cumhuriyet savcısının yardımcısıdır. Ceza muhakemesi sisteminde çok önemli bir yeri olan soruşturma evresinin en önemli iki süjesi Cumhuriyet savcısı ve adli kolluktur. Her ne kadar Cumhuriyet savcısı soruşturma evresinin yöneticisi konumunda olsa da adli kolluk adeta Cumhuriyet savcısının sahadaki elidir ve uygulamada birçok işlem Cumhuriyet savcısının gözetiminde adli kolluk tarafından yerine getirilir. Bu sebeple adli kolluğun soruşturmadaki rolü de çok önemlidir. Bu çalışmada ülkemizdeki adli kolluk yapılanması ve adli kolluğun soruşturmadaki görev ve yetkileri ile adli kolluğun etkin soruşturma yükümlülüğü ve denetlenmesi konularına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
One of the core duties of the state is to ensure the public order. In order to perform this duty, law enforcement is the most important tool of the state. Law enforcement is responsible for preventing crimes in order to ensure the public order. The law enforcement unit which performs this duty is called“judicial law enforcement”. If a crime could not be prevented and it is committed, this time it is required to clarify the crime committed, to gather the evidence, to find the perpetrators of the crime, and to deliver them to the judicial authorities. Yet this case is necessary in terms of ensuring the public order and to secure the justice. The specialist law enforcement personnel who has the technical knowledge and is capable of making an evidence research to deliver to the judicial authorities and have the capability of solving the crime, is called“judicial law enforcement”. In the criminal procedure system of our country, the time between the learning of criminal suspicion and the admission of indictment by the competent authorities, is called investigation. Investigation is a very important phase of reasoning. In case of that the provision to be given at the end of the prosecution phase is fair and legal depends on a well-made investigation and the evidence to be revealed as a result of this investigation. The public prosecutor is the legal expert and executive of the investigation phase, while the judicial law enforcement is the deputy public prosecutor. The two most important subjects of the investigation phase which have a vital place in the criminal procedure system are public prosecutor and the judicial law enforcement. Despite the fact that the Public prosecutor is the executive of the investigation phase, judicial law enforcement is like the hand of the public prosecutor in the field, and many processes in the application is performed by the judicial law enforcement within the supervision of the public prosecutor. Therefore, the role of the judicial law enforcement in the investigation is very important. In this study, the structuring of the judicial law enforcement in our country, duties and powers of the judicial law enforcement in the investigation and the effective investigation obligation and the inspection of the judicial law enforcement will be discussed.