A functional analysis of audio description associations in Turkey
Türkiye'deki sesli betimleme derneklerinin işlevsel bir incelemesi
  1. Tez No: 664399
  2. Yazar: DUYGU DALASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ŞULHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviribilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Görsel-işitsel çevirinin bir türü olan sesli betimleme, görme engelli bireylerin başta diziler ve filmler olmak üzere birçok materyale erişebilmelerini sağlar. Bu tezin amacı, görsel-işitsel ürünlerin Türkiye'de nasıl sesli betimlendiğini işlevsel bakış açısıyla incelemek ve dünyadaki örnekleriyle karşılaştırmaktır. Bu tezde ilk olarak işverenleri, çevirmenleri ve hedef kitleleriyle birlikte sesli betimleme dernekleri incelenmiştir. Literatür taramasında ülkemize sesli betimleme kavramını getiren Sesli Betimleme Derneği'nin faaliyetleri açıklanmıştır. Moroğlu sesli betimleme yapan bir diğer aktördür. Tezin kuramsal çerçevesini Skopos Kuramı ve André Lefevere'in“hamilik”kavramı oluşturmaktadır. Kurum incelemelerinde yarı yapılandırılmış görüşmelerden faydalanılmıştır. Betimlemeli dizi ve filmlerin analizi, Şema Kuramı, Bilişsel Gelişim Teorisi ve Gérard Genette'in“yanmetin”kavramı dikkate alınarak yapılmıştır. Araştırmaya göre, Sesli Betimleme Derneği çeşitli görsel – işitsel materyallerle eşitlik ilkesini hayata geçirmeyi hedefleyen bir aktör ve hamidir. Öte yandan, Moroğlu sesli betimlemeyi sosyal sorumluluk olarak hesaba katmaktadır. Uygulamadaki farklılıklar hukuki boşluklardan ve alan bilgisinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu doğrultuda dünyadaki uygulamalara bakılarak birtakım çeviri stratejileri ve sesli betimleme dersinin aşamalarının neler olabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Audio description, a type of audio-visual translation, enables blind and partially sighted people to access many materials, especially TV series and movies. The aim of this thesis is to examine from a functional perspective how audio description of audiovisual products is practiced in Turkey, and compare it with the practices in the world. In the first place, audio description associations, including their commissioners, translators and target audiences, will be studied. After the selection of audiodescriptive content and its analysis, how translation decisions affect cultural change in the target audience is explored. In the literature review, the activities of Sesli Betimleme Derneği that has introduced the concept of audio description to our country are explained. Moroğlu is another actor that makes audio descriptions. This thesis is based on the Skopos Theory and the concept of patronage. Semi-structured interviews were conducted to study the audio description institutions. Described TV series and films are analyzed using the Schema Theory, Cognitive Development Theory and paratextual elements. According to the research, Sesli Betimleme Derneği is an actor and power holder that aims to implement the principle of equality with a variety of audiovisual materials. Moroğlu, on the other hand, considers audio description a social responsibility. Differences in practices stem from legal gaps and lack of specialized knowledge. Within this framework, the research suggests a number of description strategies and steps for designing an audio description course.