Şanlıurfa ili Ayaklı bölgesinde yapay ve doğal radyoaktivite ölçümleri yapılarak çevresel faktörlerin radyolojik yapıya etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of the environmental factors on the radiological structure in Ayakli, Şanliurfa by measuring of the artificial and natural radioactivity
  1. Tez No: 664400
  2. Yazar: TAYFUN YANGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa ilinin Viranşehir ilçesine bağlı Ayaklı bölgesinin toprak örneklerindeki 238U, 232Th ve 40K radyoizotoplarının konsantrasyonları gama ışını spektrometresi kullanılarak incelenmiştir. 238U, 232Th ve 40K'un radyoaktivite konsantrasyonu ortalamaları sırasıyla 24,89; 35,23; 310,76Bq/kg ve fisyon ürünü olan 137Cs radyoizotopunu konsantrasyonu 7,81Bq/kg olarak ölçülmüştür. Elde edilen aktivite konsantrasyonları kullanılarak Havadaki Soğurulan Doz Hızı (D), Radyum Eşdeğer Aktivitesi (Raeq), Dış Tehlike Endeksi (Hex) ve Yıllık Etkin Doz Eşdeğeri (AEDE) hesaplanmış olup, havadaki Soğurulmuş Doz Hızı ortalaması 46,29nGy/saat bulunmuştur. Bütün Dış Tehlike Endeksi değerlerinin sınır değeri olan 1' den küçük olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar daha önce yapılan çalışmaların yanı sıra uluslararası kuruluşların insan sağlığı açısından belirledikleri sınır değerleri ve ortalama değerler ile karşılaştırılmıştır. GDR: 46.34 nGy/h, REA: 99.20Bq/kg, AEDE(Yetişkinlerde): 56,83 μSv/yıl. Bu çalışmada ayrıca, bölgenin doğal sınırlar içinde bir arka plan radyasyon düzeyine sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the activity concentrations in the soil samples of 238U, 232Th and 40K in Ayaklı Village of Viranşehir, Şanlıurfa have been investigated by using the gamma-ray spectrometry. The radioactivity concentration of 238U, 232Th and 40K have been measured as 24,89; 35,23; 310,76Bq/kg respectively. The concentration of the 137Cs which is fission product has been measured as 7.81Bq/kg. The outdoor absorbed dose rates (D), radium equivalent activities (Raeq), external hazard indices (Hex) and corresponding annual effective (AEDE) have been obtained by using the measured activity concentrations. The avarage outdoor absorbed dose rate has been found as (GDR) 46,29nGy/h. The all external hazard indices values have been measured lower than limit value, 1. The results obtained in this work have been compared with previous studies as well as the limit and average values justfied by the international organisations for the human health. GDR: 46.34 nGy/h, REA: 99.20Bq/kg, AEDE(Adults): 56,83 μSv/yıl. It has also been observed that this region has background radiation level within the natural limits.