Böbrek biyopsisi ile tanısı konulan akut interstisyel nefritli hastalarda etiyoloji, klinik ve laboratuvar özellikler
Etiology, clinical and laboratory features in patients with acute interstitial nephritis diagnosed by kidney biopsy
  1. Tez No: 664606
  2. Yazar: NAZRIN NAMAZOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Akut interstisyel nefrit akut böbrek yetersizliğinin nadir ama giderek sıklığı artan bir nedenidir. Sıklıkla ilaçlar, infeksiyonlar ve sistemik hastalıklara bağlı görülür. Bu çalışmada akut interstisyel nefrit tanılı hastaların demografik, klinik, patolojik ve laboratuvar özelliklerini ve tedaviye yanıtı belirleyen faktörleri incelemek amaçlandı. Materyal ve Metod: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı'ndan takipli 2006-2021 yıllarında böbrek biyopsisi ile akut interstisyel nefrit tanısı konulmuş 31 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Hastaların biyopsi bulguları, demografik özellikleri, etiyolojileri, ilk başvuru anında ve en son poliklinik kontrolünde bakılan hemogram, serum kreatinin, elektrolitler, albumin, proteinüri, CKD-EPI ile bakılan eGFR düzeyleri, otoimmün hastalıkların ekarte edilmesi amacıyla serum ANA, pANCA, cANCA, ENA profili, protein elektroforezi, tedavi rejimleri ve hastaların son durumları kaydedildi. Bulgular: Hastaların 25'i kadın (%80), medyan yaşları 46 yıldı. Medyan başvuru kreatinini 4.1 mg/dl, CRP 28 mg/dl, albümin 4.1 g/dl, proteinüri 0.8 g/gün idi. 7 hasta hemodiyalize girdi.11 hastada etiyoloji belirlenemedi, 14 hastada ilaçlar, 6 hastada sistemik hastalıklar saptandı. 29 hastaya kortikosteroid verildi. Medyan 14 ay takip edilen hastaların 17'sinde tam yanıt alındı, 5 hastada son dönem böbrek yetersizliği gelişti. Global skleroz sayısı ve granülom varlığı tedaviyi belirleyen patolojik bulgular olarak saptandı. Sonuç: Akut interstisyel nefrit en sık ilaçlara bağlı görülmektedir. Tedaviye yanıtı düşüktür ve son dönem böbrek yetersizliğine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Summary: Acute interstitial nephritis is a rare but increasingly common cause of acute renal failure. It is frequently seen due to drugs, infections and systemic diseases. The aim of this study was to examine the demographic, clinical, pathological and laboratory characteristics of patients diagnosed with acute interstitial nephritis and the factors determining the response to treatment. Materials and Methods: The files of 31 patients who were diagnosed with acute interstitial nephritis by kidney biopsy between 2006-2021 in Istanbul University İstanbul Faculty of Medicine, and were followed in our Nephrology Clinic, were retrospectively analyzed. Patients' biopsy findings, demographic characteristics, etiology, hemogram findings, serum creatinine, electrolytes, albumin, proteinuria, CKD-EPI, protein electrophoresis, the level of serum ANA, pANCA, cANCA, ENA profile in order to rule out autoimmune diseases, treatment regimens and final status were recorded. Results: 25 of the patients were female (80%), the median age was 46 years. Median admission creatinine was 4.1 mg / dl, CRP 28 mg / dl, albumin 4.1 g / dl, proteinuria 0.8 g / day. 7 patients underwent hemodialysis. In 11 patients etiology could not be determined. In 14 patients in etiology were found drugs, and 6 patients had systemic diseases. 29 patients were treated with corticosteroids. Complete response was obtained in 17 of the patients who were followed up for a median of 14 months, and end-stage renal failure developed in 5 patients. Global sclerosis count and presence of granulomas were determined as pathological findings determining the treatment. Conclusion: Acute interstitial nephritis is most commonly seen due to drugs. Response to treatment is low and may lead to end-stage renal failure.