Kronik boyun ağrısı olan bireylerde desteksiz üst ekstremite egzersiz testinin psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of psychometric properties of unsupported upper extremity exercise test in individuals with chronic neck pain
  1. Tez No: 664630
  2. Yazar: ZEYNEP BÜŞRA KARAZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR NAZ GÜRŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş-Amaç: Kronik boyun ağrısı psikososyal komponentleriyle kişinin günlük yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkileyip; fonksiyonel kısıtlılık, üretkenlik kaybı ve özürlülüğe yol açarak iş gücü ve ekonomik kayıplara neden olan bir rahatsızlıktır. Kronik boyun ağrısı olan bireylerde yapılan çalışmalarda boyun ağrısının üst ekstremite performansını belirgin ölçüde etkilediği gösterilmiştir. Desteksiz üst ekstremite egzersiz testi (DÜEET) üst ekstremite fonksiyonunu değerlendirmek için geliştirilen bir kapasite testidir ve kronik boyun ağrılı bireylerde güvenirlik ve geçerliği bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızın amacı kronik boyun ağrısı olan bireylerde desteksiz üst ekstremite egzersiz testinin psikometrik özelliklerinin incelenmesidir. Materyal-Metot: Çalışmaya kronik boyun ağrısı tanısı olan 50 hasta (Ortanca yaş: 39(26/49) yıl) dâhil edildi. DÜEET geçerliği için testin toplam süresi ile Altı Dakika Pegboard Ring Testi halka sayısı, Otuz Saniyelik Push Up Testi tekrar sayısı, DASH anketi skoru arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Katsayısı (Rho) ile yorumlandı. Testin zamana göre değişiminin değerlendirilmesi için test-tekrar test yöntemi kullanıldı. Araştırmacı tarafından bir hafta ara ile yapılan iki değerlendirme sonuçları arasındaki ilişkiye %95 güven aralığında tek yönlü sınıf-içi korelasyon katsayısı (ICC) ile bakıldı. Standart ölçüm hatası (SEM) ve saptanabilir en küçük değişiklik (SDC )değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Chronic neck pain, with its psychosocial components, is a discomfort that adversely affects the daily life activities of the person, causing functional limitation, loss of productivity and disability, resulting in labor and economic losses. Studies conducted on individuals with chronic neck pain have shown that neck pain significantly affects upper extremity performance. Unsupported upper extremity exercise test (UULEX) is a capacity test developed to evaluate upper extremity function and has no reliability and validity in individuals with chronic neck pain. Therefore, the aim of our study is to examine the psychometric properties of unsupported upper extremity exercise test in individuals with chronic neck pain. Materials and methods: Fifty patients (median age: 39(26/49) years) with a diagnosis of chronic neck pain were included in the study. The relationship between the total duration of the test and the number of rings in the Six-Minute Pegboard Ring Test, the number of repetitions of the Thirty-Second Push Up Test, and the DASH questionnaire score were interpreted with the Spearman Correlation Coefficient (Rho) for the validity of the UULEX. The test-retest method was used to evaluate the variation of the test over time. The relationship between the results of the two evaluations made by the researcher with a one-week interval was analyzed with a one-way in-class correlation coefficient (ICC) at 95% confidence interval. Standard error of measurement (SEM) and smallest detectable change (SDC) values were calculated.