The relationship between mediterranean diet adherence and mindful eating among individuals with high education level
Yüksek eğitim düzeyine sahip bireylerde Akdeniz diyetine bağlılığınyeme farkındalığı ile ilişkisi
- Tez No: 664631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR, DOÇ. JALE ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma, yüksek eğitim düzeyine sahip bireylerin akdeniz diyetine bağlılığı ve yeme farkındalığı ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Yeditepe Üniversitesinde akademisyen olarak çalışan ve yaşları 18-65 yaş aralığında değişen 188 bireye anket çalışması uygulanmıştır. Uygulanan veri toplama aracında genel bilgi anket formu, akdeniz diyetine bağlılık ölçeği (MEDAS) ve yeme farkındalığı ölçeği (YFÖ-30) uygulanmıştır. Araştırma boyunca anket soruları katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. Katılımcıların %33.5'ü erkek ve %66.5'i kadındır. Akdeniz diyeti bağlılık ölçeğine göre katılımcıların %56.4'ü düşük, %30.3'ü kabul edilebilir düzeyde ve %13,3'ü yüksek bağlılık göstermektedir.YFÖ-30 ölçeğine göre, katılımcıların %73,9'u daha yüksek yeme farkındalığı skoruna sahiptir. Akdeniz diyetine düşük bağlılık gösteren katılımcıların YFÖ-30 ortalamaları 3,27±0,53, kabul edilebilir düzeyde bağlılık gösterenlerin 3,29±0,54, yüksek bağlılık gösterenlerin 3,44±0,59'dur. Akdeniz diyetine uyumu yüksek olan katılımcılar beklenmedik bir şekilde daha yüksek BKİ değerlerine sahiptir (p> 0.05). Yüksek yeme farkındalığı skoruna sahip olan katılımcıların daha düşük BKİ değerlerine sahip oldukları tespit edilmiştir.Yüksek eğitim düzeyine sahip bireylerde akdeniz diyetine bağlılık artarken yeme farkındalığı skorları artmakta ama bu durum istatiksel olarak anlamsız bulunmuştur (r = 0,128, p = 0,080).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the relationship of individuals with a high level of education with the adherence to the Mediterranean diet and mindful eating. For this purpose, a questionnaire study was applied to 188 individuals working as academicians at Yeditepe University and ranging in age between 18-65. General information form, Mediterranean diet adherence scale (MEDAS) and mindful eating scale (MEQ-30) were used in the data collection tool. Survey questions were applied face to face to the participants throughout the research. 33.5% of the individuals participating in the study are men and most of them are women with a rate of 66.5%. According to adherence to the Mediterranean diet scale, 56.4% of the participants show low adherence, 30.3% at an acceptable adherence and 13.3% high adherence. According to the MEQ-30 scale, 73.9% of participants have higher mindful eating score. The mean MEQ-30 of the participants who show low adherence to the Mediterranean diet is 3.27 ± 0.53, it is 3.29 ± 0.54 for those who show an acceptable level of adherence, and 3.44 ± 0.59 for those who show high adherence. Participants with high adherence to the Mediterranean diet have an unexpectedly higher BMI (p>0.05). Participants with high mindful eating scores were found to have lower BMI values. While adherence to the Mediterranean diet increases in individuals with high education levels, mindful eating scores increase, but this situation was found to be statistically insignificant. (r = 0.128, p = 0.080).