Arkeojeofizikte yer radarı uygulamaları: Parion antik kenti (Biga, Çanakkale) örneği
Ground-penetrating radar applications in archaeogeophysics: An example of Parion ancient city (Biga, Çanakkale)
- Tez No: 664629
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAYAN BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
2016-2017 yılları arasında, Parion Antik Kenti'nde (Biga, Çanakkale) yer radarı (Ground-penetrating radar, GPR) araştırmasını içeren bir arkeojeofizik çalışma gerçekleştirilmiştir. Yer radarı, tahribatsız ve yüksek çözünürlüklü özelliği nedeniyle arkeojeofizik araştırmalarda en yaygın kullanılan jeofizik yöntemlerden biridir. Bu tez çalışması kapsamında, arkeolojik yapıların yeraltında saklı kalan kalıntılarının varlığı, boyutları ve uzantılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bodrum Burnu'nda bulunan kazı evinin kuzeybatı tarafında yer alan üç araştırma alanında yer radarı verileri toplanmıştır. Ölçümler, iki alanda 270 MHz ve bir alanda ise 200 MHz merkez frekansına sahip sistemler kullanılarak elde edilmiştir. Veri kümeleri, uygun veri işlem teknikleri kullanılarak değerlendirilmiş ve sonuçlar yeraltındaki arkeolojik yapıların varlığını açıkça göstermiştir. Ayrıca elde edilen en umut verici sonuçlar, 0,5 m'den başlayıp 2,5 m'ye kadar devam eden 7 m x 12 m boyutlarında tapınak benzeri bir yapının varlığını göstermiştir. Bu jeofizik bulguların, arkeologların antik kentteki daha ileri kazı planlamalarına rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the ancient city of Parion (Biga, Çanakkale), an archaeo-geophysical study been performed in 2016-2017 using the Ground-penetrating radar (GPR). GPR is one of the most widely used geophysical methods in archaeo-geophysical explorations due to its non-destructive and high-resolution characteristics. The aim of this study is to determine the existence, dimensions and extension of the hidden remains of the archaeological structure in the subsurface. GPR data have been collected in three survey areas on the northwest side of the excavation house in Bodrum Cape. The measurements have been obtained using a 270 MHz center-frequency system in two areas while a 200 MHz center-frequency system was used in one area. GPR data sets have been evaluated using appropriate data processing techniques, and the results clearly show the existence of archaeological structures in the subsurface. Moreover, the most promising results indicated the presence of a temple-like structure of 7 m x 12 m from 0.5 m to 2.5 m. It is obvious that these geophysical findings will guide the further excavation plans of archaeologists in the ancient city.