Çocuk polikliniği'ne başvuran hastaların boğaz sürüntülerinden üretilen A grubu beta hemolitik streptokoklar ve antibiyotiklere duyarlılıkları
Group A beta haemolytic streptococci isolated from throat samples in children applying to pediatri polyclinic and their antibiotic susceptibility
- Tez No: 664647
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ALTOPARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Başta faranjit ve tonsillit olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları çocukların en yaygın hastalıklarıdır. Özellikle A grubu beta hemolitik streptokoklar (AGBHS) bakteriyel etkenler arasında en sık görülenleridir. AGBHS'ler yaptıkları enfeksiyonların yanı sıra akut romatizmal ateş ve akut glomerülonefrit gibi postsreptokokkal sekellere de yol açmaktadırlar. Streptokokkal infeksiyonlar bölgemizde sık görülmektedir. Bu nedenle; Ekim 2002 ile Nisan 2003 tarihleri arasında, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Aziziye ve Yakutiye Araştırma Hastaneleri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine üst solunum yolları enfeksiyonu şikayetiyle 0-10 yaşları arasındaki 200 hastadan boğaz sürüntüleri alındı. Bu hastalar 0-2, 2-6, 6-10 yaş olarak gruplara ayrıldı. Üst solunum yolu şikayeti olmayan 0-6 yaş arası 30 çocuk, kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Çocuklardan alınan boğaz örneklerinden izole edilen streptokoklar klasik yöntemlerle tanımlandı ve antibiyotik duyarlılıkları disk difüzyon yöntemiyle araştırıldı. Toplam 200 hastadan alınan örneklerin 51'inde (%25.5) ve kontrol grubunun 5'inde (%16.7) BHS üretildi. Beta hemolitik streptokok üreme yüzdesi, 0-2 yaş grubunda %28.3, 2-6 yaş grubunda %27.5, 6-10 yaş grubunda %20.0 ve kontrol grubunda %16.7 olarak tesbit edildi. Hasta gruplarından üretilen toplam 51 BHS'un 36'sı (%70.6) ve kontrol grubundan soyutlanan 5 BHS'un 3'ü (60.0)AGBHS olarak tiplendirildi. BHS'ların, 0-2 yaş grubunda %70.6 sı, 2-6 yaş grubunda %77.3'ü ve 6-10 yaş grubunda ise %58.3'ü AGBHS idi. AGBHS'larda penisilin, ampisilin ve amoksisiline direnç saptamazken, eritromisin ve ofloksasine sırasıyla%13.9 ve %16.7 oranlarında direnç tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
Upper respiratory tract infections, particularly pharyngitis and tonsillitis, are the commonest in children. A group beta-haemolytic streptococi (AGBHS) are the most common bacterial cause of these infectionms which can be complicated by severe nonsuppurative sequelae, including acut rheumatic fever and glomerulonephritis. Streptococal infections arde hyperendemic in our region. For this reason; throat samples were taken from 200 children with symptoms of the upper respiratory tract infection, at the age of 0-10 years, applying for Pediatri polyclinic of Atatürk Universty Süleyman Demirel Medical Center Aziziye and Yakutiye Research Hospital, between October 2002 and April 2003. These patients were divided into 0-2, 2-6, 6-10 age groups. 30 children without having upper respiratuary tract complain of 0-6 years were included in the study as control group. Streptococci strains isolated from throat samples were identified with conventional methods. Antibiotic sensivitiy was evaluated using by the disk diffusion method. Of the 200 throat samples taken, 51 isolated were confirmed as beta haemolytic streptococi (BHS), accounting for 25.5 %of the total in the patient group, of the 30 throat samples taken from control group, 5 isolated were BHS (16.7 %). Distribution of isolated positive of BHS among patients of different ages were 28.3%of in 0-21 age group, 27.5 %in 2-6 age group, and 20.0 in 6-10 age group. Of total 51 BHS isolated from patients group, 36 (70.6 %) isolated and 5 (60 %) of the control group were identified as AGBHS. AGBHS among the different age group had a similar distribution pattern with 70.6 %in 0-2 age group, 77.3 %in 2-6 age group, 58.3 %in 6-10 age group, respectively. Prevalance of AGBHS was found 60.6 %in control group, All isolated were susceptible to penicilin, ampicillin and amoksicillin. While it was found resistance against to erythromycin at the rate of %13.9, and to ofloxasin %16.7.