Kronik öksürük şikayeti ile başvuran hastaların etiyolojilerinin incelenmesi ve hasta gruplarında fraksiyone nitrik oksitin değerlendirilmesi
Evaluation in chronic cough a fraction of ni̇tri̇c oxi̇de complai̇nts investigation of patients with and patient group of ethiology
  1. Tez No: 664658
  2. Yazar: YASİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: UZMAN MAHİR İĞDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş: Öksürük; alt hava yollarına hasar veren endojen sekresyonlar, kan, püy, nekrotik doku gibi materyallerin havayolundan atılması119 sağlayan“bir hastalık değil,hayati bir reflekstir”70. ÇeŞitli kılavuzlarda 3-8 haftayı aŞan öksürük kronik öksürükolarak tanımlamıŞtır 27178. Kronik spesifik öksürüğün ise en sık nedeni astımdır 31. AstımdıŞında diğer nedenler; uzamıŞ bakteriyel bronŞit, üst solunum yolu öksürük sendromu, Gastro-özefageal Reflü Hastalığı, pertussis, tüberküloz gibi enfeksiyonlar, psikojenik öksürük olarak sıralanabilir 27. Nitrik Oksit (NO); vasküler düz kaslarda relaksasyon65, bronkodilatasyon 88,sitotoksik (bakterisid ve anti-tümör etki) 74, metaboliti olan peroksinitrit yoluyla oksidanetki gösterir. NO‟nun artıŞı inflamasyona, vazodilatasyona ve bronŞ ödemine neden olur99. Metod: ÇalıŞmaya, 1 Kasım 2013- 30 Ekim 2014 tarihleri arasında Pediatrik Ġmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği‟ne dört haftadan uzun öksürük Şikayeti olan 6-17 yaŞ arası 90 hasta ve kontrol grubu olarak 30 hasta seçildi. Erken doğum hikayesi ve uzun süreli ventilatör desteği alan, nöromotor geliŞme geriliği olan, kronik akciğer hastalığı ve kalp hastalığı olan, son dört haftada sistemik kortikosteroid tedavi alan, göğüs deformitesi olan, herhangi bir kronik hastalığı (astım, kistik fibroz, hipertansiyon, otoimmünite, malignite vb.) olan, immünoterapi alan hastalar çalıŞmaya dahil edilmedi. Kronik öksürüğe yaklaŞım kılavuzu olarak Amerikan Göğüs Hastalıkları Uzmanları Birliği 2006 kılavuzu, FeNO düzeylerinin değerlendirmesi, hastanın yönetimi için Amerikan Toraks Cemiyeti 2011 kılavuzu örnek alındı. Bulgular: ÇalıŞmaya dahil edilen 90 hastada en sık 27 hastada (%30) astım, 22 hastada (%24,4) üst solunum yolu öksürük sendromu, 20 hastada (%22,2) uzamıŞ bakteriyel bronŞit olarak gözlendi.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Cough is a vital reflex, not an illness that allows the disposal of materials such as endogenous secretions which damage the lower airways, blood,pus, necrotic tissues. Cough exceeding 3-8 weeks was defined as chronic cough in various guides. Asthma is the most common cause of chronic spesific cough. The reasons other than astma can be classified as; prolonged bacterial bronchitis, upper airway cough syndrome (UACS). Ġnfections such as pertussis and tuberculosis, psycogenic cough. NO; causes vascular smooth muscle relaxation, bronchodilatation, cytotoxic (bactericidal and anti-tumor effect), and oxidant effect via its metabolite peroxynitrite. The increase of NO causes inflammation, vasodilatation and bronchial edema. Method: The study group was 90 patients aged between 6-17 selected from patients who admitted to the Clinic of Pediatric Immunology and Allergy Diseases with complaints of four weeks long cough between November 1, 2013- October 30,2014, and as a control group there were 30 patients .Patients who had a history of premature birth and long-term ventilatory support, neuromotor retardation, chronic lung disease and heart disease, systemic corticosteroid therapy in the last four weeks, a chest deformity, any chronic disease (asthma, cystic fibrosis, hypertension, autoimmunity, malignancy etc.), taken immunotherapy were excluded from the study.Forchronic cough approach to guide the 2006 ACCP guidelines, for evaluation of FeNO levels and patient management, the American Thoracic Society (ATS) 2011 guide was modeled. Results: In the 90 patients included in this study the most common complaints were in 27 patients (30%) asthma, 22 patients (24.4%) upper airway cough syndrome (UACS), 20 patients (22.2%) prolonged bacterial bronchitis.