İlk atakla tanı alan multipl skleroz hastalarında görme yolları ve görme ile ilgili parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of visual pathways and parameters related to vision in multiple sclerosis patients diagnosed with the first attack
- Tez No: 664665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KURTULUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızda 2017 revize McDonalds kriterlerine göre tek atak ile tanı almış ve optik nörit öyküsü olmayan Multiple Skleroz hastalarının, tekrarlayan atak veya hastalıkta progresyon gelişmeden önce görme yolları ve görme ile ilişkili parametrelerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Kriterlere uyan hastalar ve sağlıklı gönüllüler göz hastalıkları hekimince değerlendirildi. Hastalarda testleri etkileyecek görme kusuru veya oftalmalojik patolojisi olmayan hastalara testler yapıldı. Hastalara ve sağlıklı gönüllülere VEP, OCT, FM-100 HUE ve Titmus testleri uygulandı. VEP ile P100 latans ve amplitüd ölçümleri yapıldı.Özellikle RNFL, GCL tabakalarının ölçümlerini içeren OCT parametreleri değerlendirildi. Koroid kalınlık ölçümleri yapıldı. FM-100 HUE test ile total hata skorları, kırmızı-yeşil parsiyel hata skorları ve mavi-sarı parsiyel hata skorları ölçüldü. Titmus testi ile derinlik algısı değerlendirildi. Hasta grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Ayrıca VEP parametreleri, OCT parametreleri ve FM-100 HUE değerleri arasındaki korelasyon değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 20 Multiple Skleroz (40 göz) ve 23 (46 göz) sağlıklı gönüllü katıldı. Çalışmamızda FM-100 HUE ile yapılan renkli görme testinde MS hastalarının medyan BYS değeri 34,5 , kontrol grubunun 22 idi. Hasta grubuda BYS (mavi-sarı hata skoru) değerlerinin istatistiksel olarak daha yüksek olduğu gözlendi (p=0,018).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the visual pathways and visual-related parameters of Multiple Sclerosis patients who were diagnosed with a single attack according to the 2017 revised McDonalds criteria and did not have a history of optic neuritis. And we aimed to evaluate these patients before disease progression or relapses. Materials and Methods: Patients and healthy volunteers meeting the criteria were evaluated by the ophthalmologist. Tests were performed in patients who had no visual defects or ophthalmic pathology that would affect the tests. VEP, OCT, FM-100 HUE and Titmus tests were applied to patients and healthy volunteers. P100 latency and amplitude measurements were made with VEP. In particular, OCT parameters including measurements of RNFL and GCL layers were evaluated. Choroidal thickness measurements were made. Total error scores, red-green partial error scores and blueyellow partial error scores were measured with the FM-100 HUE test. Depth perception was evaluated with the Titmus test. The patient group was compared with the control group. In addition, the correlation between VEP parameters, OCT parameters and FM100 HUE values was evaluated. Results: Twenty Multiple Sclerosis (40 eyes) and 23 (46 eyes) healthy volunteers participated in the study. In our study, the median BYS value of MS patients in the color vision test which performed with FM-100 HUE test was 34.5 and 22 of the control group. And it was observed that the BYS (blue-yellow error score) values of the patient group were statistically higher (p = 0.018).