Vnotes (vajinal doğal açıklık cerrahisi) ve transabdominal laparoskopik operasyonların hastaların cinsel yaşam, benlik saygısı ve hayat kalitesine etkisinin araştırılması ve karşılaştırılması
Vaginal natural orifice transluminal endoscopic surgery (vNOTES) andtransabdominal laparoscopic operations: Investigation and comparison ofthe impact on patients' sexual life, self-esteem, and quality of life
- Tez No: 863093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BİLGE TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Son on yılda, hastalara önemli faydalar sağlamak amacıyla yapılan yoğun çabalar sonucu minimal invaziv prosedürlerin kullanılabilirliği çeşitli cerrahi alanlarda önemli ölçüde gelişmiştir. Transgastrik, transanal, transüretral ve transvajinal yollardan peritoneal erişimin başarılı bir şekilde gösterilmesi, hem hayvan hem de insan kadavra çalışmalarıyla kanıtlanmıştır. Bu gelişmelerin ardından, NOTES (Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery) dikkatlice klinik uygulamaya geçmiştir Diğer doğal açıklık cerrahilerine kıyasla, transvajinal yol daha az karmaşık bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır ve güvenli girişe ve basit kapatmaya imkan tanımaktadır. Bu durum, diğer translüminal erişim yöntemlerini hızla geride bırakmıştır. vNOTES'un jinekolojik cerrahi alanındaki klinik uygulamadaki ilerlemesini değerlendirmek son derece önemlidir, çünkü tekniğin yeniliği ve cerrahi standardizasyon eksikliği, farklı çalışmalar arasında daha yüksek heterojenliğe neden olabilir. Bu nedenle, vNOTES'un etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmek amacıyla jinekolojik ameliyatlarda transabdominal laparoskopinin karşılaştırıldığı bir çalışma yürüttük. Gereç yöntem : OCAK 2022 ve AĞUSTOS 2023 tarihleri arasında kliniğimizde benign endikasyonlarla yapılacak olan vNOTES ve transabdominal laparoskopik endikasyonu olan hastalara pre-op ve post-op rutin 3.ay kontrollerinde Rosenberg benlik saygı ölçeği(EK-1), SF-12 yaşam kalite ölçekleri(EK-2), FSFI (female sexual function index) cinsel işlev ölçeği(EK-3), VAS skorları ve PGI ölçekleri uygulanacaktır. Hastaların endikasyonları, hemoglobin değerleri, demografik özellikleri (yaş,kilo, VKI,parite, gravida) hakkında elektronik dosyalardaki bilgiler ve yapılan anketler kullanılacaktır. Operasyon süresi ve kankaybı, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonları, pre-op ve post-op 3.ay kontrollerinde yapılan değerlendirmelerden elektronik dosyalardan taranacaktır. Sonuç: Transabdominal laparoskopi ve vNOTES'nin karşılaştırıldığı bu çalışmada histerektomi olguları arasında ortalama total operasyon süresi, VAS skoru, analjezik ihtiyacı, gaz süresi, yatış süresi vNOTES hastalarında daha düşük bulundu. PGI skoru, total SF-12 ve total FSFI puanlarının preop dönemdekine göre artış farkı, Rosenberg yüksek benlik saygısında vNOTES lehine anlamlı artış bulunmuştur. Ancak komplikasyon oranları, hemoglobin farkları, kan transfüzyonu ise her iki cerrahide benzer olarak bulunmuştur. Tubal cerrahi olguları arasında ortalama total operasyon süresi, VAS skoru ve analjezik ihtiyacı, gaz süresi, vNOTES hastalarında daha düşük bulundu. PGI ölçeği ve total FSFI puanlarının preop dönemdekine göre artış farkı vNOTES lehine anlamlı artış bulunmuştur. Ancak komplikasyon oranları, hemoglobin farkları, kan transfüzyonu, yatış süresi, total SF-12 puanı ve Rosenberg benlik saygısı puanlarının preop dönemdekine göre artış farkı puanı ise her iki cerrahide benzer olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the past decade, intensive efforts have been made to provide significant benefits to patients through the use of minimal invasive procedures, leading to a substantial advancement in the availability of such procedures in various surgical fields. Successful demonstration of peritoneal access through transgastric, transanal, transurethral, and transvaginal routes has been proven through both animal and human cadaver studies. Following these developments, Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery (NOTES) has been carefully introduced into clinical practice. Compared to other natural orifice surgeries, the transvaginal route has emerged as a less complex alternative, allowing for safe entry and simple closure, surpassing other transluminal access methods rapidly. Evaluating the progress of vNOTES in the field of gynecological surgery is crucial because the novelty of the technique and the lack of surgical standardization may lead to higher heterogeneity among different studies. Therefore, we conducted a study comparing vNOTES with transabdominal laparoscopy in gynecological surgeries to assess its effectiveness and reliability. Materials and Methods: Between January 2022 and August 2023, routine 3-month pre-op and post-op evaluations will be conducted in our clinic for patients with benign indications undergoing vNOTES and transabdominal laparoscopic procedures. During these evaluations, the Rosenberg self-esteem scale (Appendix-1), SF-12 quality of life scales (Appendix-2), FSFI (female sexual function index) sexual function scale (Appendix-3), VAS scores, and PGI scales will be administered. Patient indications, hemoglobin levels, demographic characteristics (age, weight, BMI, parity, gravidity), as well as information from electronic records and surveys will be utilized. Operation duration and anesthesia loss, intraoperative and postoperative complications, and assessments from pre-op and post-op 3-month evaluations will be scanned from electronic records. Results: In this study comparing transabdominal laparoscopy and vNOTES for hysterectomy cases, the average total operation time, VAS score, analgesic requirement, gas time, and hospital stay were found to be lower in vNOTES patients. An increase in PGI score, total SF-12, and total FSFI scores compared to the preoperative period favored vNOTES in terms of high Rosenberg self-esteem. However, complication rates, hemoglobin differences, and blood transfusions were similar in both surgical methods. Among tubal surgical cases, the average total operation time, VAS score, analgesic requirement, and gas time were lower in vNOTES patients. There was a significant increase in favor of vNOTES in terms of PGI scale and total FSFI scores compared to the preoperative period. Nonetheless, complication rates, hemoglobin differences, blood transfusions, hospital stay, total SF-12 score, and Rosenberg self-esteem scores showed similar increases in both surgical methods.