عمليات التقويم و التجميل وأحكامها في الفقه الإسلامي
İslam hukukunda güzelleştirme ve estetik ameliyat yaptırmanın hükmü / Corrections and beautification operations and their rulings in Islamic jurisprudence
- Tez No: 664748
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu proje ki ( plastik güzellik ameliyatları ve islim ilminde onların hükmü) adı altında sunulmuştur, çalışıyordur ki güncel ve çok konuşulan bir konuyu ki onun şeriat hükmü hakkında sorular soruluyor, audınlatsınlar ve onun hükümlerini açıklasınlar ve onun izinli konularını şerh etsinler. Onun izinlisi bu şekildedir: tedavi olarak olan şey, ve plastik cerrahi kişiyi psikolojik olarak cemiyette baskıya sokan bir zararı veya yarayı hasta için gidermektir ve onun yapım koşulları aşağıdaki gibidir: Doktorun yeteneği ve bilginliği, hastanın izni, ameliyatın faydalı olması, tedavide fazlaya kaçmamak, önemli olması, ve diğer şartlar ve hükümler ki bilim adamları onları belirtiyorlar. Karşı taraftaysa şeriat bakımından yasak ve haram olan şeyleri açıklamıştır ki onlardan biri güzellik ameliyatıdır ki sadece eğer güzellik hedefi ile yapılırsa, şeriat veya sosyal bakımdan bir itibarlı ihtiyaç yoktursa ve Allah'ın yarattığını değiştirirse. Kaş almak, benek, cinsiyet değişimi, kendini diğerine benzetmek ve bu işler gibi kandırıcı işleri yapmak ki bazı insanlar bunlara yakalanmışlardır. Bu araştırma doktorlar ve hastalar için bazı sonuçlara ve tavsiyelere gelip çıkmıştır ki şeriat yolundan plastik ve güzellik ameliyatı yapıyorlar ve yaptıkları zaman şeriat neyi yasaklamışsa ondan uzak duruyorlar. Bu araştırma ilim ve bilim delillerine dayanmıştır ve onlarla ilgili hükümleri açıklamıştır ki her biri hakkında da tavsiyeler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, entitled (Corrections and Beautification Operations and Their Rulings in Islamic Jurisprudence), sheds light on a widespread modern topic in which there are many questions about its legal ruling, came explaining his jurisprudential rulings, explaining what is permissible, which was a clear treatment and correction of the damage that causes social embarrassment and a psychological problem for the patient or the injured, according to certain controls, including: the skill of the doctor, the patient's permission, the feasibility of the operation, the lack of extravagance in treatment, and that it is necessary, and so on of Conditions and controls set by scholars. On the other hand, the clearest thing that is legally prohibited from cosmetic operations that are based solely on cosmetic, without a legitimate need or custom, changing the creation of God Almighty, embossing, tattoos, changing the sex and imitating others, and similar temptations that afflict some people. The research reached results and recommendations that identified the legal path for doctors and patients to perform the restoration and cosmetic operations, and to avoid legal prohibitions in the practice and implementation of these operations. The research was based on jurisprudential, scientific, and medical evidence, and explained the details of plastic and reconstructive operations, explained their contents, explained their provisions, and made recommendations regarding them.