Olimpik stil halter sporcularında lumbosakral kayropraktik spinal manipülatif tedavinin kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, denge ve ağrı üzerine etkisi
Effects of lumbosacral chiropractic spinal manipulative therapy on muscle strength, range of motion, balance and pain in olympic style weightlifting athletes
- Tez No: 664845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ATAŞ BALCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN ERDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Olimpik stil halter sporcularında kayropraktik tedavinin etkinliği belirsizdir. Çalışmamızın amacı Olimpik stil halter sporcularında lumbosakral kayropraktik spinal manipülatif tedavinin, bacak kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, denge ve ağrı üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 35 birey, randomize olarak kayropraktik manipülasyon ve kontrol gruplarına ayrıldı. Ölçümler her hafta uygulama öncesinde ve uygulamadan hemen sonrasında yapıldı. Bacak kas kuvveti, lumbal bölge eklem hareket açıklığı, denge performansı ve ağrı şiddeti sırasıyla haftalık olarak sırt bacak dinamometresi, El Parmak-Zemin Mesafesi (EPZM) ve Modifiye Schober testi, flamingo denge testi ve Görsel Analog Skala (GAS) ile değerlendirildi. Anlık ve üç haftalık tedavi sonunda kayropraktik manipülasyon grubunda tüm ölçümlerde anlamlı iyileşmeler olduğu görülürken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The effectiveness of chiropractic therapy in Olympic style weightlifting athletes is unclear. The aim of our study is to determine the effects of lumbosacral chiropractic spinal manipulative therapy on leg muscle strength, range of motion, balance, and pain in Olympic style weightlifting athletes. 35 individuals who voluntarily agreed to participate in the study were randomly assigned to chiropractic manipulation and control groups. Measurements were made every week before and after the application immediately. Leg muscle strength, lumbar joint range of motion, balance performance, and pain intensity were evaluated weekly by back-leg dynamometer, Hand Finger-Ground Distance (HFGD) and Modified Schober test, flamingo balance test, and Visual Analogue Scale (VAS), respectively. While there were significant improvements in all measurements in the immediate and three-week post-treatment chiropractic manipulation group (p 0,05).