Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu geçiren hastalarda manuel uygulamaların etkisi
Effectiveness of manuel therapy applications in patients who have anterior cruciate ligament reconstruction
- Tez No: 664855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızın amacı ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu geçirmiş hastalarda manuel terapi ve egzersiz ile tedavi edilen hastalarla sadece egzersiz ile tedavi edilen hastaların tedavi sonundaki ağrı ve fonksiyonellik durumunu karşılaştırmaktır. Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu geçirmiş 18-40 yaş arasında 52 gönüllü birey çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm bireyler yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi(VKİ) ve sigara kullanım durumuna göre değerlendirildikten sonra randomize şekilde deney grubu (n:26; 15 kadın, 11 erkek) ve kontrol grubu (n:26; 15 kadın,11 erkek) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Tedavi öncesinde bütün tedavi grupları Visual Analog skalası (VAS) ile ağrı durumu ve International Knee Documentation Committe (IKDC) sübjektif diz formu ile dizin fonksiyonellik durumu değerlendirilmiştir. Haftada 3 kez olmak üzere 8 hafta boyunca deney grubuna egzersiz, buz uygulaması ile birlikte patella mobilizasyon ve skar doku masajı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise hafta 3 kez 8 hafta boyunca sadece egzersiz ve buz uygulaması yapılmıştır. Her iki gruba da aynı egzersizler aynı tekrar sayısı ile yaptırılmıştır. Tedavi öncesinde ve sonrasında uygulanan VAS ve IKDC formu ile manuel terapinin etkinliği ile egzersizin etkinliği karşılaştırılmıştır. Grup içi analiz yapıldığında cinsiyet ve yaş açısından 2 grupta da anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.01). VKİ açısından her 2 grupta da anlamlı sonuçlar elde edilmiştir(p0.01).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare effectiveness of manuel therapy with exercise therapy and only exercise therapy on pain and functionality in patients who have anterior cruciate ligament reconstruction. Method: 52 voluntary aged 18-40 years patients were included in the study. After all patients evaluetad with age, gender, body mass indeks (BMI), smoking, the patients were randomized as experimental group was applied manuel therapy ( n:26 15 women, 11 men) and control group was not applied manuel therapy.(n:26 15 women,11 men). Before the treatment pain evaluated with Visual Analog Scale (VAS) and functionality of knee evaluated with International Knee Documentation Committe (IKDC) subjective knee form. In addition to exercise therapy and coldpack application, patellar mobilization and scar tissue massage was applied 3 days in a week in the experimental group.In the control group was only applied exercise therapy and cold application 3 days in a week. Both groups did same exercises and same repetition. Effectiveness of manuel therapy and only exercise treatment was compered with using VAS and IKDC form. The both two groups were evaluated within itself, there were no differences in terms of gender and age (p>0.01) and there were significant differences in terms of BMI (p0.01), when the each group was analysed within itself.