Dijitalleşmenin siyasal iletişime etkisi: 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Youtube'da yayınlanan siyasi reklamların incelenmesi
- Tez No: 664882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ZEYNEP VARLI GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Medyanın dijitalleşmesiyle birlikte, siyasal, kültürel ve ekonomik alanda birçok yenilik yaşanmıştır. Siyasal iletişim kavramı ve uygulamaları da bu yeniliklerden etkilenmiştir. Dijital medyanın etkilediği siyasal iletişim alanı, siyasi aktörler, siyasi partiler ve bireyler başta olmak üzere çeşitli kazanımlar sağlamıştır. Seçmen için günlük bir rutin haline gelen dijital medya kullanımı, siyasi aktörlere ve siyasi partilere yeni bir fırsat sunarak etkili bir propaganda aracı haline gelmiştir. Dijital siyasal iletişim olarak kavramlaşabilecek bu durum siyasal propagandanın yeniden anlamlandırılması ve uygulanması bakımından önem arz etmektedir. Dijital medya ile birlikte yeni bir siyasal iletişim uygulama alanı oluşmuştur. Bu çalışmada siyasal iletişim kavramının; dijital medya ekseninde günümüz ihtiyaçlarına nasıl uyum sağladığı ele alınmıştır. Çalışma kapsamında dijital medyanın siyasal iletişime etkileri AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP ve SP üzerinden araştırılmıştır. Çalışmada örneklem olarak 30 Mart 2014 ve 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde araştırmaya konu edilen siyasi partilerin Youtube hesaplarından paylaştıkları dijital siyasi reklam filmleri incelenmiştir. İlgili Youtube hesapları içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve siyasi partilerin dijital medyaya ne denli uyum sağladıkları ortaya konmuştur. Araştırma neticesinde, siyasi partiler yıllara göre dijital medya kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak siyasal iletişim faaliyetlerini çevrimiçi platformlarda arttırmışlardır. Fakat dijital medyanın hızla yayılması ve gelişmesine siyasi partiler aynı ölçüde tepki veremeyerek adaptasyon sorunu yaşamışlardır.
Özet (Çeviri)
With the digitalization of the media, there have been many innovations such as political, cultural and economic field. The concept and practices of political communication have also been influenced by these innovations. The field of political communication affected by digitalization and it has been provided various opportunities, especially political actors, political parties and individuals. The use of digital media which has become a daily routine for voters also it has become an effective propaganda tool by presenting a new opportunity to political actors and political parties. This situation, which can be conceptualized as digital political communication and it is important in terms of re-meaning and implementation of political propaganda.A new field of political communication has been created with digitalization. In this study, how the concept of political communication adapts to today's needs on the axis of digital media is discussed. In the scope of the study, the effects of digital media on political communication were investigated through AK Party, CHP, MHP, Good Party, HDP and SP. In March March 30, 2014 and March 31, 2019 local elections, digital political advertising films shared on their Youtube accounts of the political parties that received the subject of the study were examined as a sample. Youtube accounts were examined through content analysis and how political parties adapted to digital media. But political parties could not react to the rapid spread and development of digital media to the same extent, and they had problems with adaptation.