Dijitalleşmenin kuşakların oy verme davranışlarındaki etkisi: Aydın ili örneği üzerine bir araştırma
The impact of digitalization on generations voting behavior: A research on the example of Aydın province
- Tez No: 980832
- Danışmanlar: PROF. AYŞE ELİF EMRE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
Özet
Çalışma, dijitalleşmenin kuşakların oy verme davranışlarına etkisini incelemektedir. Dijital iletişim çağında, bireylerin siyasi bilgiye erişim biçimleri ve oy verme kararlarını etkileyen faktörler hızla değişim göstermektedir. Çalışma, dijitalleşmenin Türk seçmenleri üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla yürütülmüş ve farklı kuşakların dijital deneyimlerini karşılaştırarak bu etkilerin çeşitliliğini ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırma, Aydın ilinde yaşayan, 18-75 yaş arası, seçmen ehliyetine sahip 24 Türk vatandaşı ile yürütülen nitel bir çalışmadır. Anlatı (narrative) araştırma yöntemi kullanılarak, katılımcıların dijitalleşme ve siyasi davranışlar konusundaki deneyimleri derinlemesine incelenmiştir. Veri toplama sürecinde görüşme tekniği kullanılmış, elde edilen veriler yeniden yapılandırılarak katılımcılarla doğrulanmıştır. Ayrıca literatür taraması ve yazılı dokümanlardan elde edilen verilerle araştırmanın teorik çerçevesi desteklenmiştir. Çalışmada dijitalleşmenin farklı yaş gruplarını nasıl etkilediği, sosyal medya ve geleneksel medyanın seçmen davranışına etkileri açısından aralarındaki farklar, sosyal medya algoritmalarının siyasi tercihler üzerindeki etkisi ve dijital platformların siyasal farkındalık yaratmadaki rolü gibi konular ele alınmıştır. Bu araştırma, dijitalleşmenin oy verme davranışlarında yarattığı değişimleri anlamaya yönelik özgün bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Bulguların, dijitalleşmenin seçmen davranışlarına etkisine dair kapsamlı çıkarımlar sağlayarak, Türkiye'deki seçim süreçlerinin gelecekteki dinamiklerini anlamak için önemli bir temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the impact of digitalization on intergenerational voting behavior. In the age of digital communication, the ways individuals access political information and the factors influencing their voting decisions are rapidly evolving. The study aimed to understand the impact of digitalization on Turkish voters and to reveal the diversity of these effects by comparing the digital experiences of different generations. This qualitative study was conducted with 24 eligible Turkish citizens living in Aydın province, aged between 18 and 75. Using a narrative research method, the participants' experiences with digitalization and political behavior were examined in depth. Interviews were used during the data collection process, and the resulting data was reconstructed and verified with the participants. Furthermore, the theoretical framework of the research was supported by data obtained from literature reviews and written documents. The study explores topics such as how digitalization affects different age groups, the differences between social and traditional media in terms of their impact on voter behavior, the impact of social media algorithms on political preferences, and the role of digital platforms in raising political awareness. This research aims to make an original contribution to understanding the changes digitalization has brought about in voting behavior. The findings are expected to provide comprehensive implications regarding the impact of digitalization on voter behavior, providing an important foundation for understanding the future dynamics of electoral processes in Türkiye.