Neuromedin U seviyelerinin vücut kitle indeksi, karaciğer yağlanması ve yeme yönelimi ile ilişkisinin değerlendirmesi
Evaluation of the relationship between neuromedin U levels with body mass index, fatty liver and eating orientation
  1. Tez No: 664895
  2. Yazar: SERCAN AVUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMEDDİN KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Obezite, günümüzde en büyük sağlık problemleri arasında gösterilmektedir. Tedavi seçeneklerinin keşfi için yapılan çalışmalarda ise Neuromedin U (NmU) molekülünün özellikle beslenme davranışı, gastrointestinal etkileri ve insülin üzerine etkileri ile bu fizyopatolojide önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sınıflaması baz alınarak beden kitle indekslerine (BKİ) göre zayıf, normal, aşırı kilolu ve obez (1., 2. ve 3. Derece) olarak sınıflandırılan hasta gruplarının serum NmU seviyelerinin, yeme yönelimleri ve karaciğer yağlanması arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Yöntem ve gereç: Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan, BKİ'ye göre her gruptan 25'er tane gönüllü katılımcı dahil edildi. Gönüllülerden, antropometrik ölçümlerin ve üç faktörlü beslenme anketinin yapılmasını takiben 8 saatlik açlık sonrası venöz kan örneği alınarak serum NmU düzeyi ve diğer biyokimyasal parametrelerin (AST, ALT, Açlık kan şekeri, Açlık insülin, TSH, Kortizol, Lipid paneli) ölçümü ve yine 8 saatlik açlık sonrası fibroscan görüntülemeleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza toplamda 147 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların medyan yaşı 37 yıl ve cinsiyet dağılımı da %57,80 kadın, %42,20 erkek olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is shown among the biggest health problems today. In studies conducted for the discovery of treatment options, it has been shown that the Neuromedin U (NmU) molecule plays an important role in this physiopathology, especially with its effects on feeding behavior, gastrointestinal effects and insulin. Serum NmU levels of the patient groups classified as underweight, normal, overweight and obese (1st, 2nd and 3rd degree) according to body mass index (BMI) based on World Health Organization (WHO) classification, We aimed to determine the relationship between eating orientations and fatty liver. Methods and materials: 25 volunteer participants from each group were included according to the BMI, who met the inclusion criteria. Following anthropometric measurements and a three-factor nutrition questionnaire, venous blood samples were taken from the volunteers after 8 hours of fasting, and serum NmU level and other biochemical parameters (AST, ALT, Fasting blood chart, Fasting insulin, TSH, Cortisol, Lipid panel) were measured. and again fibroscan imaging was performed after 8 hours of fasting. Findings: A total of 147 participants were included in our study. The median age of the participants was 37 years and the gender distribution was 57.80% female and 42.20% male.