Otel işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in hotel businesses
- Tez No: 664896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Turizm, Public Health, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Turizm sektörü içerisinde yer alan otel işletmeleri özellikle gelişmekte olan ülkelerde gittikçe daha fazla öneme sahip bir endüstri konumuna gelmiştir. Otel işletmeleri, küresel ekonomik kriz sırasında bile gelişmektedir ve istihdam yaratmaktadır. Otel işletmelerindeki gelişme, özellikle bölgede istihdam olanaklarını artırmaktadır. Otel işletmeleri geliştikçe; bölgesel istihdamlara ek olarak, ulusal ve uluslararası alanda istihdam da gelişim gösterecektir. Otel işletmelerin sayılarının artması ile beraber, istihdamın ve bu alanda rekabetin artması, çalışan kişilerin bu sektör içinde karşı karşıya kalacakları risk ve tehlikeleri de arttırmıştır. Bu nedenle iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından otel işletmelerini akademik olarak değerlendirmek önemlidir. Otel işletmelerinde mevsimlik iş faaliyetleri, değişen sigortasız ve güvenilmez çalışanlar, stajyer olmayan öğrenciler, devamsızlık veya yetersiz çalışan eğitimi ve faaliyetlerin ihmal edilmesi sektörde öncelikler olarak kabul edilmektedir. Yaşadığımız dönemde turizm gelirinin ülke ekonomisindeki payı arttıkça yatırım, çalışan sayısı ve önemi de artmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği, otel işletmecileri ve müşterileri için önemli bir rol oynamaktadır. Endüstriyel gelişme ve ortaya çıkan çalışma biçimlerinin bir sonucu olarak, dikkate alınması gereken tehlikeler ve riskler artmıştır. Turizm endüstrisindeki işletme çeşitliliği, risk yönetimindeki en büyük zayıflıklardan biridir. Bütün iş yerlerinde olduğu gibi otel işletmesi çalışanlarının ve misafirlerinin sağlık ve güvenliğinin korunması işveren ve işveren temsilcilerinin sorumluluğundadır. Bunda önemli bir adım, işyerinde bir İSG kültürü oluşturmaktır. Bu çalışmanın amacı, sektördeki iş sağlığı ve güvenliği durumunu anlamak, işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği risklerini belirlemek ve işletmelerde acil durum önlemlerinin ne ölçüde uygulandığını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Hotel businesses in the tourism sector have become an increasingly important industry, especially in developing countries. Hotel businesses thrive and create jobs, even during the global economic crisis. Development in hotel businesses increases employment opportunities, especially in the region. As hotel businesses develop; In addition to regional employment, national and international employment will also develop. With the increase in the number of hotel businesses, the increase in employment and competition in this area has increased the risks and dangers that employees will face in this sector. For this reason, it is important to evaluate hotel businesses academically in terms of occupational accidents and occupational diseases. Seasonal business activities in hotel establishments, changing uninsured and unreliable employees, non-intern students, absenteeism or inadequate employee training and neglect of activities are considered as priorities in the sector. In the period we live in, as the share of tourism income in the country's economy increases, investment, the number of employees and their importance also increase. Occupational health and safety plays an important role for hotel operators and their customers. As a result of industrial development and emerging ways of working, the dangers and risks to be considered have increased. Business diversity in the tourism industry is one of the biggest weaknesses in risk management. As in all workplaces, it is the responsibility of employer and employer representatives to protect the health and safety of hotel business employees and guests. An important step in this is to create an OHS culture in the workplace. The purpose of this study is to understand the occupational health and safety situation in the sector, to determine the occupational health and safety risks of enterprises and to determine to what extent emergency measures are implemented in enterprises. Qualitative research method was used as a method in our study.