Beden Eğitimi ve Spor öğretmen adaylarının zihinsel engelli çocuklara yönelik tutumlarının incelenmesi: Malatya ili örneği
Development and validation of the pre-service physical education and sports teachers' attitudes toward children with intellectual disabilities: Malatya example
- Tez No: 664920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ILKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının zihinsel engelli bireylere yönelik tutum düzeylerini belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu araştırmada, beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının zihinsel engelli çocuklara yönelik tutum düzeylerinin belirlenmesine yönelik olarak nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcıların tutum düzeylerinin belirlenmesi için Büşra SÜNGÜ tarafından geliştirilen Zihinsel Engelli Çocuklara Yönelik Tutum Ölçeği (ZEÇYTÖ) kullanılmıştır. Ölçek, Covid-19 salgını sebebiyle Google Form yöntemi ile 168 öğrenciye (100 erkek, 68 kadın) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the current study was to examine the attitudes of physical education and sports teacher candidates' towards mentally disabled individuals. Material and Method: In this research, descriptive scanning model, one of the quantitative research methods, was used to determine the attitude levels of physical education and sports teachers candidates towards mentally disabled children. In order to determine the attitude levels of the participants, the Attitude Scale for Mentally Handicapped Children (ZEÇYTÖ) developed by Büşra SÜNGÜ was used. The scale was applied to 168 students (100 males,68 females) using the Google Form method due to the Covid-19 outbreak.