Sıçanlara meteorin-like protein uygulamasının hipotalamus-hipofiz-tiroid aksı ve periferal uncoupling proteinler üzerindeki etkileri
Effects of Meteorin-Like Protein to Rats on Hypothalamus-Pituitary-Thyroid Axisand Peripheral Uncoupling Proteins
- Tez No: 664921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Yağ dokudan salgılanan Metrnl yakın zamanda keşfedilmiş peptid yapılı bir hormon olarak tanımlanmaktadır. Metrnl'nin beyin dokusunda varlığı belirlenmiş olup, soğuğa maruziyette ve obezitede serumdaki seviyesi artarak, beyaz yağ dokudaki UCP1 aktivasyonuna neden olmaktadır. Bu çalışma icv Metrnl uygulamasının HHT aksı ve periferal UCP'ler üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Çalışmada erkek Spraque Dawley cinsi 40 adet sıçan kullanıldı. Sıçanlar; kontrol, sham 10 ve 100 nM Metrnl uygulanan grup olmak üzere 4'e ayrıldı (n=10). Kontrol grubu dışındaki sıçanlara ozmotik mini pompalar yardımıyla icv olarak 5µl/saat/14 gün (sham grubuna yBOS, uygulama gruplarına 10 ve 100 nM Metrnl) infüzyon gerçekleştirildi. Deney sonunda sıçanlar dekapite edilerek kan, hipotalamus, kas ile beyaz ve kahverengi yağ doku örnekleri toplandı. Alınan kan dokusundan ELISA yöntemi kullanılarak serum TSH, T3 ve T4 seviyeleri belirlendi. Ayrıca Western Blot yöntemi kullanılarak sıçanların hipotalamus dokusundan TRH, beyaz ve kahverengi yağ dokusundan UCP1, kas dokusundan UCP3 protein düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Metrnl secreted from adipose tissue is defined recently discovered peptide hormone. Metrnl in the brain tissue has been determined, its level in serum increases in cold exposure and obesity, causing UCP1 activation in white adipose tissue. This study was conducted to investigate the effects of icv Metrnl application on HHT axis and peripheral UCPs. Material and Method: Forty male Spraque Dawley rats were used in the study. Rats; control was divided sham 10 and 100 nM Metrnl applied group (n = 10). 5µl / hour / 14 days (yBOS in sham group, 10 and 100 nM Metrnl in treatment groups) infusion was performed to the rats except the control group with the osmotic mini pumps. At the end of the experiment, rats were decapitated and blood, hypothalamus, muscle, and white and brown adipose tissue samples were collected. Serum TSH, T3 and T4 levels were determined from the taken blood tissue using ELISA method. The protein levels of TRH from hypothalamus tissue, UCP1 from white and brown adipose tissue; UCP3 from muscle tissue were determined using Western Blot method.