Üniversitelerde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in universities
  1. Tez No: 664940
  2. Yazar: YASİN CANVERDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN CAMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği, çalışanların ruhen ve bedenen tam iyilik halinde çalışabilmeleri hayatlarını devam ettirebilmeleri için çalışan bir bilim dalıdır. Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği her işletmede zorunlu değildir. Çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerleri olmak üzere işyerleri üç ana başlıkta toplanmaktadır, üniversitelerimiz az tehlikeli statüde oldukları için 6331 sayılı kanuna göre az tehlikeli statüde olan işletmeler İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı personel bulundurmak zorunda değildir. Her işletmede olduğu gibi üniversitelerimizde de tehlikeler bulunmaktadır. Üniversitedeki çalışanların ruhen ve bedenen tam iyilik halinde çalışabilmeleri ülkemizin geleceği için önemlidir, üniversitelerimiz ülkemizin beyinleridir bu nedenle üniversitemizde çalışan personelimizi bedenen ve ruhen iyi olmaları gerektiğini unutmamalıyız. Üniversitelerimizde de çalışan personelin tehlikelere karşı korunması ve riskleri bilmesi gereklidir bunun içinde İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) uzmanı gözünden değerlendirilmesi gerekli ve sürekli İSG uzmanları tarafından gözlemlenmelidir. Bu nedenle üniversitelerimizde İSG uzmanı personel bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and safety is a branch of science that works so that employees can work spiritually and physically in full favor and continue their lives. Occupational Health and safety in our country is not mandatory in every business. Businesses, including less dangerous, dangerous and very dangerous workplaces, are grouped in three main headings, since our universities have a less dangerous status, enterprises located in a less dangerous class according to law 6331 do not have to have Occupational Health and safety specialist personnel. As with any business, there are dangers in our universities. It is important for the future of our country that employees at the university can work spiritually and physically in full favor, our universities are the brains of our country, so we must not forget that our staff working at our university must be physically and spiritually good. In our universities, it is necessary to protect the personnel working against hazards and to know the risks, in which it is necessary to evaluate them through the eyes of an occupational health and safety (OHS) specialist and to be constantly observed by OHS experts. For this reason, OHS specialist personnel should be kept in our universities.