Feminist sanat çerçevesinde Ana Mendieta'nın çalışmalarında beden
The body in the artworks of Ana Mendieta in the framework of feminist art
- Tez No: 664946
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN SAYBAŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sanatta feminizmin etkilerinin belirgin bir biçimde görülmeye başladığı 1970'lerin başında feminist sanatçılar geleneksel sanat biçimlerinin dışına çıkmaya çalışmıştır. Bu bağlamda feminist sanatçılar sanat dünyasının erkek egemen yapılarını sorgulamış ve yaratıcı bir özne olarak sanatta yeni biçimler aramaya yönelmiştir. 1960'lardan itibaren sanatta modernizmin biçimsel anlayışına karşı pek çok eğilim ortaya çıkmıştır. Bu eğilimlerden birisi de performans sanatıdır. Sanatta önemli bir obje haline gelen beden ise kadınların kendi öznelliklerini keşfetmek, toplumsal cinsiyet kavramını sorgulamak ve kişisel travmaları ifade etmek için feminist sanatçılar tarafından kullanılmıştır. Bu sanatçılardan birisi de Ana Mendieta'dır. Küba kökenli Amerikalı feminist sanatçı Mendieta, yaşamı boyunca kimliğini aramaya yönelik çalışmalarını kendi bedeni aracılığıyla ifade etmeye çalışmıştır. Küçük yaşta deneyimlediği yerinden olma hissiyatı sanatçının performans çalışmalarını etkilemiştir. Böylece performans çalışmalarında doğa, mekân, coğrafya ve antik kültürlerle yakından ilişki kurmuştur. Afrika, Afro-Karayipler ve Mezoamerikan kültürlerine ait birtakım pratikleri performans çalışmalarında yer vermiştir. Söz konusu verilerin ışığında bu tezde, Mendieta'nın performans çalışmalarına etki eden feminist unsurlar incelenecek ve bedenin farklı kullanımları genel hatlarıyla ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
In the early 1970's, when the impact of feminism was beginning to appear in art, feminist artists tried to go beyond the traditional forms of art. In that context, feminist artists questioned the art world's male dominated structures and decided to look for new forms as creative subjects. Many dispositions had started to appear against the stylistic/figural understanding of modernism in art, one of which being the performing arts, starting in the 60's. Since then, the body that became an important object in the art scene has been used by women to explore their subjective personalities, questioning the social structures surrounding gender and expressing personal traumas. Ana Mendieta is one of these artists. Throughout her life Mendieta, the Cuban-American feminist artist, tried to express her search for her identity through using her own body in her works of art. The sense of exile that she had experienced at an early age dramatically influenced the artist's performance pieces. Thus, she established a close dialogue with nature, space, geography and ancient cultures in her performances and included many elements and practices of African, Mezo-American and Caribbean cultures. In the light created by all these accounts, the feminist factors which affected Mendieta's art and the different areas of usage of the body will be explored and presented in this thesis.