Üniversite öğrencilerinin temas engellerinin ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin umutsuzluk düzeylerini yordayıcılığının incelenmesi
Examination of hopelessness levels of university students through their psychological well-being and contact disturbence levels
- Tez No: 664947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin temas engellerinin ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin umutsuzluk düzeylerini yordayıcılığının incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca temas engelleri, psikolojik iyi oluş ve umutsuzluk düzeyleri ile çeşitli sosyo-demografik değişkenler arasında anlamlı farklılaşma olup olmadığına bakılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı aracılığıyla analiz edilerek, ortalama ve standart sapma, minimum ve maksimum değerleri alınmıştır. Normallik dağılımları (Kolmogorov-Smirnov Normallik Testi) kontrol edildikten sonra non-parametrik metotlardan olan Kruskal-Wallis H Testi ve Mann Whitney U Testi ile analizler tamamlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin temas, tam temas, bağımlı temas, temas sonrası düzeyleri ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin umutsuzluk düzeyleri üzerindeki etkisine ilişkin model anlamlı olarak bulunmuştur. Kişiliğin yetişilen çevre ile etkisi hem temas engelleri ve psikolojik iyi oluşun hem de umutsuzluğun sebebi olarak sunulmuştur. Bu durumda aralarında yordayıcı bir etki çıkması beklenen bir sonuç olmuştur. Ayrıca sonuçları incelediğimizde alt kategorilerin (cinsiyet, yaş, fakültedeki bölümü, aile kazancı vd.) temas Engelleri, umutsuzluk düzeyi ve psikolojik iyi oluş düzeylerinde birbirinden bağımsız anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Yordamanın yönüne bakıldığında temas, tam temas, temas sonrası ile pozitif yönde olduğu yani temas, tam temas, temas sonrası düzeyleri arttıkça umutsuzluk düzeylerinin de arttığı söylenebilir. bağımlı temas ve psikolojik İyi oluş düzeyleri arttıkça umutsuzluk düzeyleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research it is intended to examine the predictive of hopelessness levels of university students' contact disturbences and psychological well-being levels. Also, iit is searched that whether there is a significant differentiation between the contact disturbences, psychological well-being and hopelessnes levels and various socio-demographic variables. The data obtained in the research were analyzed through the SPSS-22.0 package program and the average and standard deviation minimum and maximum values were taken. After checking the distibution of normality (Kolmogorov-Smirnov Normality Test) analyzes were completed with the Kruskal-Wallis H Test which is are of the non perometric methods and with Mann Whitney U Test.According to the research results: The model of the effect of university students' contact, full contact, dependent contact, post-contact and psychological well-being on hopelessness levels is found to be significant. The impact of personality on the environment raised is presented as a cause of both contact disturbence and psychological well-being and hopelessness. In this case a predictive effect was an expected result between them. In addition when we examine the results: It is seen that subcateparies (gender, age, deparment of faculty, family income… exp) differ significantly from contact disturbences, hopelessness and psychological well-being levels. When looking at the direction of predicting, it can be said that: it is in a positive way with contact and full contact, post contact. In other words, as the levels of contact, full contact and post contact increse, hopelessness levels increase. As dependent contact and psychological well-being levels increase, hopelessness levels decrease.