GeoGebra uygulamalarının fen bilgisi öğretmen adaylarının atışlar konusundaki akademik başarılarına, kavram yanılgılarına ve öğrendikleri kavramların kalıcılığına etkisi
The effects of GeoGebra applications on academic achievement, misconceptions and retention of learned concepts of pre-service science teachers' on the subject of the projectile motion
- Tez No: 664981
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, GeoGebra uygulamalarının Fen Bilgisi öğretmen adaylarının atışlar konusundaki akademik başarılarına, kavram yanılgılarına ve öğrenilen kavramların kalıcılığa etkisini araştırmaktır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi, ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın evreni 2019-2020 eğitim öğretim yılında Kayseri İl'inde bulunan bir üniversitede öğrenim görmekte olan Fen Bilgisi öğretmen adaylarıdır. Araştırmanın örneklemi ise 18'i kontrol, 18'i deney grubu olmak üzere 36 Fen Bilgisi öğretmen adayıdır. Atış hareketi konusunu her iki grup birlikte ders aldığı sınıfta görmüştür. Deney grubundaki öğretmen adayları geleneksel yöntemin yanı sıra, sekiz haftalık GeoGebra uygulamalarına katılmışlar ve GeoGebra ile fizik simülasyonları hazırlamışlardır. Veri toplama aracı olarak“Atışlar Başarı Testi”,“Atışlar Kavram Testi”ve“Eğik Atış Hareketinin Kavramsal Soruları”kullanılmıştır ve veriler ortalamalar arası farka dayalı istatistiki testler (t-testi) yardımı ile çözümlenmiştir. Sonuçlar, her test için, deney grubu öğretmen adaylarının hem son-test hem de kalıcılık testi ortalama puanlarının, kontrol grubu öğretmen adaylarının ortalama puanından anlamlı derecede yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bu çalışmada atışlar konusunda alanyazınla örtüşen birçok kavram yanılgısı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the issue of pre-service science teachers' (PSST) GeoGebra applications on academic achievement, misconceptions about projectile motion (PM), and the permanence of learning concepts. In this study, quantitative research method was used as a scientific research method, and the semi-experimental design with pre-test, post-test control group was used as a pattern. The accessible population of this study is PSST who study in a university located in Kayseri, Turkey in the 2019-2020 academic year. The Sample of the study included 36 PSST, who study at the first-grade level of university in Kayseri. 18 of them experimental-group and 18 of them are control-group. 18 of the participants are experimental-group and 18 of them are control-group. Both groups learned the subject of PM together in the same classroom. In addition to the traditional teaching method, the experimental-group participated eight-week in the GeoGebra course and prepared physics simulations with GeoGebra.“Projectile Motion Success Test”,“Projectile Motion Concept Test”and“Conceptual Questions on Projectile Motion”was used as data collection tool and the data were analyzed by means of statistics (t-test) based on the difference between averages. The results revealed that both the post-tests and permanence test's mean scores of the experimental-group PSST were significantly higher than the mean score of the control-group PSST. Furthermore, in this study, many misconceptions about the PM were identified.