Effect of CuO nanoparticle on Ceratophyllum demersum
Ceratophyllum demersum üzerine CuO nanopartikülünün etkisi
  1. Tez No: 665084
  2. Yazar: HAYDER HAMEED ALHAMADANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda, 100 nm'nin altındaki boyutlara sahip nanopartiküller çok sayıda ticari uygulamada kullanılmaktadır. Bu nedenle nanomalzemelerin gelişmesi ve çeşitli endüstriyel alanlarda kullanılması nanopartiküller tarafından çevrenin daha fazla kirlenmesine neden olmaktadır. Sucul makrofitler, sucul ekosistemlerin önemli bir parçasıdır. Kozmopolit bir dağılıma sahip Ceratophyllum demersum, köksüz, batık bir sucul makrofittir. Bu çalışmada, CuO nanopartikülünün C. demersum üzerindeki bazı etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan makrofitler, Gaziantep ilindeki kirlenmemiş bir göletten toplanmıştır. Makrofitlere kontrollü koşullarda alıştırıldıktan sonra farklı CuO konsantrasyonları (0, 25, 50, 100 ve 200 mg/L) uygulanmıştır. Uygulama sonunda hasat edilen makrofitler üzerinde bazı fizyolojik analizler yapılmıştır. Uygulanan CuO konsantrasyonlarının etkisi altında artan CuO konsantrasyonu ile dokuların protein, toplam karbohidrat, fotosentetik pigment, toplam fenolik bileşik, protein olmayan sülfhidril gruplarının içerikleri artmıştır. Ayrıca hidrojen peroksit (H2O2) ve MDA içeriklerinde de artış bulunmuştur. Sonuç olarak, uygulanan CuO konsantrasyonlarının C. demersum'da bazı fizyolojik değişikliklere neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, nanoparticles with sizes below 100 nm have been used in numerous commercial applications. Therefore, the development of nanomaterials and their use in various industrial fields causes more pollution of the environment by nanoparticles. Aquatic macrophytes are an important part of aquatic ecosystems. Ceratophyllum demersum with a cosmopolitan distribution is a rootless submerged aquatic macrophyte. In this study, it was aimed to determine some effects of Copper oxide nanoparticles on C. demersum. The macrophytes used in the study were collected from the uncontaminated pond in Gaziantep province. Different concentrations of CuO (0, 25, 50, 100 and 200 mg/L) were applied to the macrophytes after being acclimatized in controlled conditions. Some analyzes were made on macrophytes harvested at the end of the application. It was determined that the contents of protein, total carbohydrate, photosynthetic pigment, total phenolic compound, non-protein sulfhydryl groups of tissues increased with increasing CuO concentration under the effect of applied CuO concentrations. There was also an increase in hydrogen peroxide (H2O2) and MDA contents. As a result, it was determined that the applied CuO concentrations caused some physiological changes in C. demersum.