Microsoft Dynamics Ax aracını kullanarak işletme ihtiyaçlarına yönelik uygulamaların geliştirilmesi
Development of applications for companies requirements using Microsoft Dynamics Ax
  1. Tez No: 665102
  2. Yazar: ECEHAN STRİKO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz teknolojisi ve bilgisi dahilinde bir şirketin ayakta kalmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisi rekabet unsurudur. Şirketlerin büyümesi ve yaptığı işlemlerin karmaşıklaşması ile beraber rekabet unsurunu sağlayabilecek ve yönetimsel anlamda kararlar alınabilecek sistemlerin ve programların kullanılması artık kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Şirketlerin ERP programlarına duyduğu ihtiyaç ile beraber ERP pazarında önemli yazılım programları geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam etmektedir. ERP programları arasında gösterebileceğimiz Dynamics Ax bu rekabet ortamında şirketlerin tercih edip kullandıkları sistemlerden birisi olmaktadır. Bu yazımızda; Analiz, Tasarım, Geliştirme ve Test aşamalarından geçen bir projede yazılımcının gözünden geliştirmede dikkat edilmesi gereken unsurlar, yapılan işlerin insan hayatını nasıl kolaylaştırdığı ve rekabet ortamlarında hızlı aksiyon alınmasının şirketler açısından önemine vurgu yapılacaktır. Stok yönetimi, tedarik zinciri, mali işler ve finans gibi şirketlerin yoğun olarak kullandığı ve işlem yoğunluklarına göre takip etmesinin zorlanıldığı kısımlarda yapılan geliştirmelerin maliyet ve zaman kavramlarını nasıl düşürdüğü gözlenecektir. Bir projenin geliştirilmesi aşamasında kalite ve performans konularında dikkat edilmesi gereken kısımlar ayrıca incelenecek ve bu geliştirmelerin ürettikleri çıktıların insanların çalışma hayatında nasıl bir fayda sağlayacağı detaylı bir şekilde aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors that ensure the survival of a company within today's technology and knowledge is possible by providing the competitive element with other companies at an adequate level. With the growth of companies and the complexity of their transactions, it is now inevitable to use systems and programs that can provide the competitive element and make managerial decisions. With the need of companies for ERP programs, important software programs are developing in the ERP market. Dynamics Ax, which can be classify among the ERP programs, is one of the systems that companies prefer and use in this competitive environment. In this article; In a project that passes through the Analysis, Design, Development and Test phases, it will be emphasized that the factors that should be considered in a development from the eyes of the software developer, how the work done facilitates human life and the importance of taking quick action for companies. In this article we will discover how companies improve their some process about stock management, supply chain, financial operation. And how improvments effects companies processes. In a development phase, attention to quality and performance issues will be examined and explain benefits of the outputs of these improvements.