Böbrek naklinde greft survini etkileyen risk faktörlerinin incelenmesi
Examination of risk factors affecting graft survival in kidney transplantation
- Tez No: 665108
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU GÖK OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Böbrek nakli SDBY (son dönem böbrek yetmezliği)'nin en üstün tedavi yöntemidir. Allograft sağ kalımını etkileyen birçok faktör olup çalışmamızda alıcıların demografik verileri, KBY (kronik böbrek yetmezliği) primer etiyolojisi, nakil öncesi HD (hemodiyaliz)/PD (periton diyalizi) tedavileri veya preemptif nakil yapılması, gelişen komplikasyonlar ve immünsüpresif tedavilerin greft sağ kalımına etkisini incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Nefroloji Kliniği Transplantasyon Polikliniği'ne 01 Eylül 2020 ve 01 Kasım 2020 tarihleri arasında takip ve tedavi devamı nedeniyle başvuran 126 böbrek nakilli hasta dahil edilerek retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. BULGULAR: Hastaların kronik böbrek yetmezliği primer etiyolojileri 33 (%26,2) hipertansiyon, 23 (%18,3) postrenal olaylar, 17 (%13,5) glomerülonefrit, 15 (%11,9) diabetes mellitus, 5 (%4) tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, 4 (%3,2) polikistik böbrek hastalığı, 4 (%3,2) Ailevi Akdeniz Ateşi amiloidozu, 1 (%0,8) Fabry hastalığı ve 24 (%19) nedeni bilinmeyen böbrek yetmezliği şeklindedir. Hastalarımız canlıkadavra vericisi olanlar ve GFH (glomerüler filtrasyon hızı) 0,999). Akut humoral rejeksiyon 10 (%7,9), kronik rejeksiyon 13 (%10,3) ve KAN 15 (%11,9) hastada görülmüş olup GFH
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Kidney transplant is the best treatment method for ESRD (end stage renal disease). There are many factors affecting allograft survival, in our study we aimed to examine the demographic data of the recipients, the primary etiology of chronic renal failure, pre-transplant HD (hemodialysis) / PD (peritoneal dialysis) treatments or preemptive transplantation, complications and the effect of immunosuppressive treatments on graft survival. MATERIALS AND METHODS: We observe retrospectively 126 kidney transplant patient who had applied Nephrology Transplantation Outpatient Clinic between 01 September 2020 and 01 November 2020 for follow-up and treatment continuation. RESULTS: The primary etiology of chronic renal failure patients are; 33 (26.2%) hypertension, 23 (%18,3) postrenal events, 17 (13.5%) glomerulonephritis, 15 (%11,9) diabetes mellitus, 5 (4%), recurrent urinary tract infections, 4 (%3,2) PCKD (polycystic kidney disease), 4 (%3,2) Familial Mediterranean Fever amyloidosis, 1 (0.8%) Fabry Disease and 24 (19%) unknown causes. We divided our patients according to living/cadaver donors and GFR (glomerular filtration rate) 0.999). Acute humoral rejection 10 (%7,9), chronic rejection 13 (%10,3) and CAN 15 (%11,9) of patients and was seen in GFR