Vücut kitle endeksine göre fazla kilolu ve obeziteli bireylerde adiponektin düzeyi ve arteryal sertlik arasındaki ilişki
The relationship between adiponectin level and arterial stiffness in individuals with over weight and obesity according to the body mass index
- Tez No: 665135
- Danışmanlar: PROF. GÜRCAN KISAKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Obezite tüm dünyada giderek sıklığı artan hatta bazı ülkelerde pandemi boyutuna ulaşan bir durumdur. Obezitenin kardiyovasküler hastalıklar açısından bir risk faktörü olduğu bilinmektedir. Kardiyovasküler morbidite ve mortaliteye en çok katkıda bulunan faktörün ise büyük damarlarda meydana gelen hasarlanma olduğu bilinmektedir. Büyük damarların değerlendirilmesinde non-invaziv altın standart test olarak nabız dalga analizi de denilen pulse wave velocity (PWV) kullanılır.(1) Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sınıflaması baz alınarak beden kitle indekslerine (BKİ) göre zayıf, normal, aşırı kilolu, obez (1 ve 2. Derece) ve obez (3. Derece) olarak sınıflandırılan hasta gruplarında serum Adipo düzeyleri ile PWV arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Yöntem ve Gereç: Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan, BKİ ne göre her gruptan 20'şer tane gönüllü katılımcı dahil edildi. Gönüllülerden, antropometrik ölçümlerin yapılmasını takiben 8 saatlik açlık sonrasında venöz kan örneği alınarak serum Adipo düzeyleri ve diğer biyokimyasal parametrelerin ( AST,ALT, Açlık kan şekeri, Açlık insülin, TSH, Lipid paneli) ölçümü ve Mobil-O-Graph® cihazı ile PWV ölçümü yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 80 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların medyan yaşı 34 yıl ve cinsiyet dağılımına göre kadın ve erkeklerde eşitlik mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is a condition that is increasingly common all over the world and even reaching the size of a pandemic in some countries. Obesity is known to be a risk factor for cardiovascular diseases. It is known that the most contributing factor to cardiovascular morbidity and mortality is damage to the great vessels. Pulse wave velocity (PWV) is used as a non-invasive gold standard test in the evaluation of large vessels. Serum Adipo levels of the patient group classified as normal, overwight and obese ( 1st,2nd ,3rd degree) according to body mass index (BMI) based on World Health Organization (WHO) classification, we aimed to determined the relationship PWV. Methods and materials: 20 volunteer participants from each group were including according to BMI, who met the inclusion criteria. Following anthropometric measurements , venous blood samples were taken from the volunteers after 8 hours of fasting, and serum Adipo level and other biochemical parameters ( AST, ALT, Fasting blood chart, Fasting insülin, TSH, Lipid panel) measured, and again PWV measured with Mobil-O-Graph®. Finding: A total of 80 participants were included in our study. The median age of the participants is 34 years and there is equality between men and women by gender distribution.