Obeziteli ve obezitesi olmayan hastaların sağlık kuruluşlarına başvuru sıklığı ve nedenlerinin karşılaştırılması
Comparison of the frequency and reasons for applying to health care facilities between patients with and without obesity
- Tez No: 952818
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL GÜNHER ARICA, DR. MAHNUR MAHDUM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, vücut kitle indeksine (VKİ) göre normal kilolu, fazla kilolu ve obeziteli bireylerin sağlık hizmetlerine başvuru sıklıkları ve başvuru nedenlerini detaylı olarak karşılaştırmaktır. Araştırmada, bireylerin sağlık sistemini kullanma biçimleri, tercih ettikleri hizmet seviyeleri ve ortaya çıkan başvuru nedenlerinin dağılımı incelenerek, özellikle obezite ile ilişkili sağlık sorunlarının tespiti ve sistemdeki yansımaları ortaya konulması hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırma, VKİ hesaplamalarına dayalı olarak eşit büyüklükte üç gruba ayrılan toplam 741 katılımcı üzerinde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında her bireyin yaş, cinsiyet, sigara ve alkol kullanımı gibi demografik özelliklerinin yanı sıra; sağlık kuruluşlarına yapılan toplam başvuru sayısı, başvuru nedenleri (örneğin; solunum yolu problemleri, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, gastrointestinal sorunlar, hipertansiyon, dislipidemi ve diyabet gibi durumlar) ve başvuru düzeyi (aile sağlığı merkezi veya hastane) detaylı olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:This studyaims to investigate and compare how often individuals—categorized as normal weight, overweight, or obeseaccording to their body massindex (BMI)—accesshealthcareservices, as well as to explore the underlyingreasons for theirutilization. The research aims to identify how individuals interact with the healthcare system, theirpreferredlevels of care, and the distribution of medicalcomplaints, with a specific focus on health problemsassociated with obesity and theirreflection on the healthcareinfrastructure. Method:This cross-sectional research included 741 participants, who wereevenlydistributed into three groups based on their body massindex (BMI) classifications. For eachindividual, demographic data includingage, gender, smokingstatus, and alcoholconsumptionwerecollected. Additionally, the total number of healthcarevisits, reasons for admission (includingrespiratoryproblems, musculoskeletaldisorders, gastrointestinal issues, hypertension, dyslipidemia, and diabetes), and the level of healthcareaccessed (primary care or hospitalservices) weresystematicallydocumented.The data wereanalyzedutilizing SPSS version 25.0, and a p-value of less than 0.05 was considered the criterion for statisticalsignificance.Correlationanalyses, such as the relationship betweenage and frequency of visits, werealsoperformed.