Üniversitelerin şehirsel gelişim üzerindeki etkisi; Van örneği
The impact of universities on urban development; the case of Van
  1. Tez No: 665138
  2. Yazar: ZÜHAL DİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TİMOR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Üniversiteler kuruldukları şehirler üzerinde ekonomik yönden kalkınma sağlamakla birlikte toplumun sosyo- kültürel yapısını da etkilemektedirler. Üniversite mensupları ve öğrenciler yaptıkları harcamalarla şehir ekonomisine katkıda bulunurken, gerçekleştirilen sosyal ve kültürel faaliyetlerle de şehrin sosyal ve kültürel gelişiminde etkin rol oynamaktadırlar. Bu çalışmanın amacı“üniversitelerin kuruldukları şehirlerdeki şehirsel gelişime etkileri ”konusuna katkı sağlamaktır. Çalışma alanımız 1982 yılında kurulan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'dir. Van şehrinde üniversitenin kurulmasıyla birlikte üniversite mensupları ve öğrenci sayısı artmış dolayısıyla üniversitenin şehirsel gelişim üzerindeki çok yönlü etkisi belirginleşmiştir. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kurulduktan sonra şehirde yaşanmaya başlanan gelişim ortaya konmaya çalışılmış bu amaçla üniversitenin ve şehrin mekânsal, demografik, ekonomik ve sosyo-kültürel gelişmeleri incelenmiştir. Yaşanan gelişmeleri ortaya koyabilmek amacıyla halkla, esnafla, akademik- idari personelle ve öğrencilerle görüşmek üzere hazırlanmış olan dört farklı anket formu bizzat kişilere uygulanmış olup, sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca kişi ve kurumlarla mülakat şeklinde görüşmeler gerçekleştirilmiş, yapılan görüşmeler yorumlara yansıtılmıştır. Uzun yıllardır Van'da ikamet eden halk ile yüz yüze yapılan görüşmeler, üniversitenin şehir üzerindeki etkilerinin kişiler tarafından bizzat yaşanmış olmasından dolayı çalışmamıza önemli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Universities provide economic development in the cities where they are established, they also affect the socio-cultural structure of the society. While university members and students contribute to the city's economy with their spending, they also play an active role in the social and cultural development of the city with the social and cultural activities carried out. The aim of this study is to contribute to the topic of“the effects of universities on urban development in the cities where they are established”. Our field of study is Van Yüzüncü Yıl University, established in 1982. With the establishment of the university in the city of Van, the number of university members and students increased, thus the multi-faceted effect of the university on urban development became evident. After the establishment of Van Yüzüncü Yıl University, the development that began in the city was tried to be revealed, for this purpose, the spatial, demographic, economic and socio-cultural developments of the university and the city were analyzed. In order to reveal the developments experienced, four different questionnaire forms prepared in order to interview the public, tradesmen, academic-administrative staff and students were applied to the individuals in person and the results were evaluated. In addition, interviews were held with individuals and institutions, and the interviews were reflected in the comments. Face-to-face interviews with the people who have been residing in Van for many years, the fact that the effects of the university on the city were experienced by people personally, made a significant contribution to our study.