Laparoskopik sleeve gastrektomi uygulanacak hastalarda volüm kontrol ve basınç kontrol modlarının hemodinami ve solunum parametreleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 665137
  2. Yazar: ENES USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş Amaç: Laparoskopik sleeve gastrektomide, mekanik ventilatör modlarından volüm kontrol ve basınç kontrol modlarının, hemodinami ve solunum parametreleri üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: ASA I ve II, 18 yaş üstü 65 yaş altı ve BKİ >40 kg/m2 olan hastaların bilgilendirilmiş rızaları alınarak bu çalışma yapıldı. Hastalar prospektif randomize olarak volüm kontrol ve basınç kontrol grubu diye 2 gruba ayrıldı. Demografik verileri kaydedilen hastalar, damaryolu açılarak ve rutin monitörizasyonu yapılarak entübe edildi. Normokapniyi sağlamak için VCV ve PCV grubu hastaların solunum sayısı 12-15/dk, PEEP değeri 7-10 cmH2O arası olacak şekilde ayarlandı. VCV grubu hastalarda ideal kilo hesabına göre 8-10 ml/kg (IBW) tidal volüm ayarlanırken, PCV grubu hastalarda inspirasyon destek basınçları 8-10 ml/kg (IBW) tidal volüm sağlayacak şekilde ayarlandı. Her iki modda tepe basıncı maksimum 40 mm/Hg olarak belirlendi. Radial arter kanülasyonu yapılarak hastalardan 10. dk 1. kan gazı, 45. dk (insüflasyon sonrası) 2. kan gazı, 75. dk (desüflasyon sonrası ekstübasyon öncesi) 3. kan gazı alındı. Aynı zamanlarda mekanik ventilatör ve monitör verileri kaydedildi. Ayrıca tüm hastalardan 24. saat kontrol kan gazı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: We aimed to investigate the effects of volume control and pressure control modes, which are among the mechanical ventilator modes, on hemodynamic and respiratory parameters in laparoscopic sleeve gastrectomy. Materials and Methods: This study was conducted with the informed consent of patients with these selection criterias as ASA I and II, over 18 years of age, under 65 years of age, and BMI> 40 kg / m2. These patients were prospectively randomized and examined by dividing into 2 groups as volume control and pressure control. Patients demographic data were recorded and than these patients intubated by opening the vascular access and performing routine monitoring. In order to achieve normocapnia, the respiratory rate of the patients in the Volum Control and Pressure Control groups was set to be 12-15 / min and PEEP value between 7-10 cmH2O. While 8-10 ml / kg (IBW) tidal volume was adjusted according to ideal weight calculation in VCV group patients, inspiration support pressures were adjusted to provide 8-10 ml / kg (IBW) tidal volume in PCV group patients. The peak pressure in both modes was determined to be a maximum of 40 mm / Hg. By performing radial artery cannulation, 1st blood gas at the 10th minute, 2nd blood gas at the 45th minute (after insufflation),and the 3rd blood gas at the 75th minute (after desufflation before extubation) was analyzed. Mechanical ventilator and monitor data were recorded at similar times. In addition, control blood gas was analyzed in all patients at 24 h.