Doğum induksiyonu başarısında fetal adrenal gland volüm ölçümünün önemi
The importance of fetal adrenal gland measurement in the success of labor induction
- Tez No: 665149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL REŞAT ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Oksitosin ile doğum indüksiyon başarısında fetal adrenal gland volümü ölçümünün prediktif değerini göstermeyi amaçladık. MATERYAL METOD: Çalışmamız prospektif kohort olup toplam 103 maternal ve fetal düşük riskli primigravid gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara oksitosin ile indüksiyon kararı verilmesinin hemen ardından hastalar kontrol ultrasonografik incelemeye alınmış olup, 2D (Voluson S-10 , 4-8 mHz) transabdominal prob ile sağ ve sol fetal adrenal gland ölçümleri alınmıştır. Kesitler sagittal, koronal ve transvers olarak alınmış olup iç ve dış zon olarak uzunluk, genişlik ve derinlik ölçümleri yapılmıştır. Organa ait hacimsel özelliklerden dolayı elipsoid formül ile ölçümler dizayn edilmiş; gestasyonel yaş ile bağlantısından bağımsızlaştırmak adına fetal hacim, tahmini fetal ağırlığa bölünerek düzeltilmiş fetal adrenal gland volüm ölçümleri raporlanmıştır. Tüm hastalara verilen oksitosin indüksiyon protokolü düşük doz olarak aynı şekilde uygulanmıştır. BULGULAR: Toplam 150 gebe taranmış bunların 47'si kriterleri karşılamaması nedeniyle çalışmadan çıkarılmışlardır. 103 gebenin 89'unda (%86,4) indüksiyon başarısı elde edilmiştir, indüksiyon başarısız olan 14 gebeye (%13,6) CS uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Importance of Fetal Adrenal Gland Measurement in the Success of Labor Inductıon OBJECTIVE: The purpose of the present study was to show the predicative value of fetal adrenal gland volume measurement in birth induction success with oxytocin. MATERIAL and METHODS: The present study had a prospective cohort design, and a total of 103 maternal and fetal low risk primigravids were included. The patients were taken under check-up ultrasonographic examination, and right and left fetal adrenal gland measurements were made with 2D (Voluson S-10, 4-8 MHz) transabdominal probe right after the induction decision was made with oxytocin. The sections were taken as sagittal, coronal, and transvers; and the length, width, and depth measurements were made as internal and external zones. The measurements were designed with Ellipsoid Formula because of the volumetric features of the organ, the fetal volume was corrected by dividing by estimated fetal weight to make it independent from its connection with gestational age, and the fetal adrenal gland volume measurements were reported. The oxytocin induction protocol that was administered to all patients was applied in the same way as low-dose. RESULTS: A total of 150 pregnant women were screened, and 47 of them were excluded from the study because of lack of inclusion criteria. Induction success was achieved in 89 (86.4%) of the 103 pregnant women; and CS was applied to 14 pregnant women (13.6%), whose inductions failed.