Doğum indüksiyonu başarısında obezitenin rolü: Prospektif gözlemsel çalışma
The role of obesity in labor induction success
  1. Tez No: 889965
  2. Yazar: GÜLÇE ORHAN TELATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Obezite, tüm dünyayı sarmış olan günümüzün önemli sağlık sorunlarından birisidir ve üreme çağındaki kadınlar arasında hızla yayılmaktadır. Obez kadınlar gebelikleri boyunca pek çok komplikasyon ile karşı karşıya kalırlar. Obezitenin kadınlarda sıklıkla karşılaşılmasının nedenlerinin başında gebelikten önce ve gebelik süresince alınan fazla kilolardır. Bu çalışmamızda dinoproston uygulanarak doğumun indüklendiği gebelerde parite, fetal ağırlık, yaş, gebelik haftası, indüksiyon öncesi ve sonrası bishop skoru ve özellikle obez-obez olmayan gebelerde indüksiyon başarısı arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Materyal ve Metod: Prospektif, gözlemsel ve tek merkezli olarak yaptığımız çalışmamız 01.01.2022 ile 01.01.2023 tarihleri arasında Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde doğum yapan, yaşları ise 18 ile 45 aralığında olan 105 gebe hastanın katılımı ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan tüm gebe hastaların katılım onayı yazılı ve sözlü olarak alınmıştır. Çoğul gebelik, preterm doğum eylemi, baş harici presentasyon, geçirilmiş uterin cerrahisi olan, belirgin baş pelvis uyumsuzluğu olan, servikal işlem geçiren gebeler hariç tutulmuştur. Hastaların obezite durumu, doğum şekli ve doğum indüksiyonu arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is one of the significant health issues affecting the entire world and is rapidly spreading among women of reproductive age. Obese women face numerous complications during pregnancy. The primary reasons for the prevalence of obesity in women are excessive weight gain before and during pregnancy. In this study, we aimed to investigate the relationship between parity, fetal weight, age, gestational age, pre- and post-induction Bishop score, and especially the success of induction in obese and non-obese pregnant women, with labor induced using dinoprostone. Materials and Methods: Our prospective, observational, and single-center study was conducted between January 1, 2022, and January 1, 2023, at Trabzon Kanuni Training and Research Hospital's Department of Obstetrics and Gynecology, including 105 pregnant women aged between 18 and 45. Written and verbal consent was obtained from all participants. Pregnancies with multiple gestations, preterm labor, non-cephalic presentations, a history of uterine surgery, significant cephalopelvic disproportion, and those who had undergone cervical procedures were excluded. The relationship between obesity status, mode of delivery, and labor induction was investigated.