Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, sosyal izolasyon, psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ve benlik saygısı ilişkisi
The relationship between internet addiction, social isolation, attitude toward seeking psychological help and self-esteem among university students
  1. Tez No: 790288
  2. Yazar: TUNA BAHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada İstanbul'da öğrenimlerine devam eden 18-30 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, sosyal izolasyon, psikolojik yardım almaya ilişkin tutum, benlik saygısı ilişkisi yaş, cinsiyet ve üniversite türüne göre incelenmiştir. Veri analizleri öncesinde, uç değerlerin kontrol edilmesi sonucunda -3.29 ile +3.29 üzerinde olan z değerleri araştırma dışı bırakılarak 504 katılımcının verileri incelenmiştir. Araştırmadaki katılımcı profilini 343 kadın, 161 erkek oluşturmaktadır. Üniversite türüne göre 285 devlet, 219 vakıf üniversiteden katılımcı bulunmaktadır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmek için demografik bilgi formu dışında dört ölçek kullanılmıştır. Bu ölçekler: Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği-Kısa Form, Sosyal İzolasyon Ölçeği, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğidir. Araştırma, internet bağımlılığı, sosyal izolasyon, psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ve benlik saygısı arasında yaş, cinsiyet ve üniversite türüne göre anlamlı bir fark var mıdır, sorusundan hareket etmektedir. Normal dağılımın olduğu verilerin incelenmesinde, değişkenlerin karşılaştırılması için bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Buna göre; kadın katılımcıların psikolojik yardım almaya ilişkin tutumları erkekler katılımcılara göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Kadın katılımcıların benlik saygısı erkek katılımcılara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksektir. Katılımcıların yaşıyla değişken puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Pearson Korelasyonu uygulanmıştır. Buna göre; yaşı daha genç olan katılımcıların psikolojik yardım almaya ilişkin tutum puanları ve benlik saygısı puanları daha yüksektir. Genç katılımcıların sosyal izolasyon ve internet bağımlılığı puanları daha yüksektir. Üniversite türüne göre değişkenler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Korelasyon analizi sonucunda ilişkili saptanan değişkenlerle, üniversite öğrencilerinin problemli internet kullanımını yordayan değişkenlerin incelenmesi için üç modelli hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Buna göre; yaşın azalması, benlik saygısı puanlarının düşmesi ve sosyal izolasyon puanlarının yükselişi internet bağımlılığını anlamlı düzeyde ve %23 oranında açıklamaktadır (R2=.23). İnternet bağımlılığı, daha genç olmak, sosyal izolasyon puanlarının yüksek oluşu ve benlik saygısı puanlarının düşük oluşu tarafından anlamlı düzeyde yordanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between internet addiction, social isolation, attitude towards seeking psychological help, and self-esteem among university students aged 18-30 who continue their education in Istanbul was examined according to age, gender and university type. Before the data analysis, z values between -3.29 and +3.29 were excluded from the study as a result of controlling the extreme values, and the data of 504 participants were examined. The participant profile in the study consists of 343 women and 161 men. According to the university type, there are 285 state and 219 foundation universities. Apart from the demographic information form, four scales were used to measure the relationship between the variables. These scales are: Attitudes Towards Seeking Psychological Help Scale-Short Form, Social Isolation Scale, Young Internet Addiction Scale-Short Form, and Rosenberg Self-Esteem Scale. The research is based on the question of whether there is a significant difference between internet addiction, social isolation, attitudes towards seeking psychological help and self-esteem according to age, gender and university type. In the analysis of data with normal distribution, independent sample t-test was applied to compare the variables. According to this; female participants' attitudes towards seeking psychological help are significantly higher than male participants. Self-esteem of female participants is significantly higher than male participants. Pearson Correlation was applied to examine the relationship between the age of the participants and their variable scores. According to this; Younger participants have higher attitude scores and self-esteem scores towards seeking psychological help. Young participants have higher social isolation and internet addiction scores. There was no significant difference between the variables according to the type of university. Three-model hierarchical regression analysis was performed to examine the variables that were found to be related as a result of the correlation analysis and the variables that predicted the problematic internet use of university students. According to this; decrease in age, decrease in self-esteem scores and increase in social isolation scores explain internet addiction at a significant level of 23% (R2=.23). Internet addiction is predicted significantly by being younger, having high social isolation scores and low self-esteem scores.