Yatların oluşturduğu egzoz gazı emisyonlarının incelenmesi: Turgutreis D-Marin örneği
Analysis of exhaust gas emissions from the yatchs: A case study on Turgutreis D-Marin yacht port
- Tez No: 665180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gemi makinelerinde kullanılan fosil yakıtlardan kaynaklı emisyonlar gün geçtikçe etkilerini arttırmaktadır. Gezi ve tenezzül amaçlı kullanılan gemi çeşitlerinden olan yatlar da, ana ve yardımcı makinelerinde kullandıkları fosil yakıtlardan dolayı atmosfere aynı emisyonları salmaktadırlar. Yatların ürettiği, insan sağlığına zararlı bu kirleticilerin en yoğun olduğu alanlar marinalar ve çevreleridir. Bu çalışmada, literatürde eksikliği görülen, marinalardaki, tahrik sistemlerinde fosil yakıt kullanan yatların antropojenik emisyon envanterini çıkarmak ve çözüm önerileri sunmak amacıyla; Türkiye'nin en yoğun yatçılık hareketliliğinin olduğu Bodrum bölgesindeki Turgutreis D-Marin yat limanı seçilmiş ve 2019 yılı 01 Haziran - 31 Ağustos tarihleri arasında marinada 2002 yat hareketinin neden olduğu emisyonlar, yatların seyir ve manevra modlarına göre bottom-up yaklaşımı ve ENTEC emisyon faktörleri kullanılarak her tekne için ayrı ayrı NMVOC, NOx, NH3, CO ve PM emisyonları hesap edilmiştir. Yatların ürettikleri MVOC, NH3, NOx, PM ve CO emisyon miktarları sırası ile 3,099 ton, 0,003 ton, 14,526 ton, 1,896 ton, 15,576 ton olarak hesap edilmiştir. Motor yatların yelkenlilere nazaran atmosfere toplamda 21 kattan daha fazla NMVOC, 30 kat NH3, 11 kattan fazla NOx, 20 katın üzerinde PM10-PM2,5 ve 41 kata yakın CO emisyonu saldığı, bunun yanında motor yatların yelkenli yatlara göre toplamda 19 kat daha fazla emisyon yarattığı yapılan hesaplama sonucu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Emissions from fossil fuels used in ship machinery increase their effects day by day. Yachts, which are one of the types of ships used for recreational, emit the same emissions to the atmosphere due to the fossil fuels they use in their main and auxiliary engines. The areas where these pollutants, which are produced by yachts and harmful to human health, are most concentrated are marinas and their surroundings. In this study, in order to make an anthropogenic emission inventory of yachts using fossil fuels in marinas and propulsion systems and to offer solutions which are lacking in the literature; Turgutreis D-Marin which located at Bodrum that own Turkey's busiest yachting activity arae and between 01 June and 31 August 2019, emissions caused by 2002 yacht activities in the marina, bottom-up approach used at the cruising and maneuvering modes of the yachts and by using ENTEC emission factors, were calculated for each boat separately for NMVOC, NOx, NH3, CO and PM emissions. The MVOC, NH3, NOx, PM and CO emission amounts created by yachts were calculated as 3,099 tons, 0.003 tons, 14,526 tons, 1,896 tons, 15,576 tons respectively. as a result of the calculation made, it has been determined that, motor yachts emit more than 21 times more NMVOC, 30 times NH3, more than 11 times NOx, over 20 times PM10-PM2.5 and 41 times CO into the atmosphere compared to sailing yachts, while motor yachts emit 19 times more emissions in total compared to sailing yachts.