Yönlendirilmiş imgelem ve ayak refleksolojisinin doğum ağrısı, süresi ve doğum memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of guided imagery and foot reflexology on pain intensity, duration of labor and birth satisfaction
  1. Tez No: 665214
  2. Yazar: ECE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma yönlendirilmiş imgelem ve ayak refleksolojisinin doğum ağrısı, süresi ve doğum memnuniyeti üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini refleksoloji grubu, yönlendirilmiş imgelem grubu ve kontrol grubu olmak üzere toplam 120 primipar gebe oluşturmuştur. Her gruba 40 gebe dahil edilmiştir. Araştırma Türkiye'de Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin doğum salonunda yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Visual Analog Skala (VAS)”,“Doğum Memnuniyet Ölçeği”kullanılmıştır. Servikal dilatasyon 4cm iken yönlendirilmiş imgelem grubuna yönlendirilmiş imgelem CD'si izletilmiş, refleksoloji grubuna her bir ayağa 15 dk olacak şekilde toplam 30 dk boyunca refleksoloji uygulaması yapılmıştır. Bu süreçte doğum eyleminin süresi ölçülmüş ve erken postpartum dönem 2. saatte Doğum Memnuniyet Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of directed imagery and foot reflexology on labor pain, duration and birth satisfaction. The sample of the study consisted of a total of 120 primipara pregnant women, including the reflexology group, the directed imagery group, and the control group. 40 pregnant women were included in each group. Research In Turkey, Gaziantep Cengiz Gökçek Obstetrics and Pediatrics Hospital was built in the delivery room.“Personal Information Form”,“Visual Analogue Scale (VAS)”,“Birth Satisfaction Scale”were used as data collection tools. When the cervical dilatation was 4cm, the imagery CD directed to the directed imagery group was watched, reflexology was applied to the reflexology group for a total of 30 minutes for each foot for 15 minutes. During this period, the duration of labor was measured and the Birth Satisfaction Scale was applied at the 2nd hour of the early postpartum period.