Bir rekreasyon işletmesi olarak spor salonlarında müşterilerin hizmet kalite algılarının değerlendirilmesi: Konya Selçuklu Belediyesi fitness salonu örneği
Evaluation of customer service quality perceptions in sports halls as a recreation business: Konya Selçuklu Belediyesi fitness center example
- Tez No: 665247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ARSLANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma bir rekreasyon işletmesi olan Konya Selçuklu Belediyesi fitness salonlarından hizmet alan bireylerin hizmet kalitesi algılarını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini Konya Selçuklu Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren 2 fitness salonundan spor hizmeti alan, araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden 48'i kadın 52'si erkek olmak üzere toplam 100 katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Uçan (2007) tarafından geliştirilen“Spor-Fitness Merkezleri Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği (SFM-HKÖ)”nden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet değişkenine göre katılımcıların fiziksel çevre ve etkileşim kalitesi alt boyutlarında anlamlı bir farklılığın olduğu (P0.05) sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to reveal the service quality perceptions of individuals getting service from Konya Selçuklu Municipality's sports halls, which was a recreation enterprise. The sample of the study consisted of 100 volunteer participants, 48 of whom were female and 52 of whom were male getting sports services from Konya Selçuklu Municipality's fitness centers.“Sports-Fitness Centers Perceived Service Quality Scale (SFM-HKÖ)”was developed by Uçan (2007) and used as a data collection tool. As a result of this research, it was determined that there is a significant difference (P 0.05) between the age and income status, marital status, educational status, frequency of going to the gym per week and the sub-dimensions of service quality perception.