Solunum kas kuvveti, solunum kas enduransı ile gövde kas enduransı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between respiratory muscle strength, respiratory muscle endurance and trunk muscle endurance
  1. Tez No: 665290
  2. Yazar: ÖZGE OCAKER AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Sağlıklı bireylerde; gövde kas enduransı, solunum kas kuvveti ve solunum kas enduransı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Araştırmaya yaşları 18 ile 35 yaş aralığında olan toplam 51 sağlıklı katılımcı dahil edildi. Katılımcıların demografik ve klinik bilgileri kaydedildi. Solunum fonksiyon testleri (SFT) spirometre ile, solunum kas kuvvetleri ağız içi basınç ölçümü ile (MIP ve MEP), solunum kas enduransları artan eşik yükü endurans testi ile, gövde kas enduransları McGill gövde endurans testleri ile değerlendirildi. Gövde endurans terslerinin belirleyicileri için aşamalı linear regresyon analizi uygulandı. Bulgular: Katılımcıların yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ) ortalamaları sırasıyla 21.8±3.2, 22.0±3.9 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: In healthy individuals; To examine the relationship between trunk muscle endurance, respiratory muscle strength and respiratory muscle endurance. Method: A total of 51 healthy participants aged between 18 and 35 years were included in the study. Demographic and clinical information of the participants were recorded. Pulmonary function tests (PFT) were evaluated with spirometry, respiratory muscle strengths with intraoral pressure measurement (MIP and MEP), respiratory muscle endurance with increased threshold load endurance test, and trunk muscle endurance with McGill trunk endurance tests. A stepwise linear regression analysis was applied for determinants of contributions of trunk endurance. Results: The mean age and body mass index (BMI) of the participants were 21.8 ± 3.2, 22.0 ± 3.9, respectively.