Farklı endodontik giriş kavitesi tasarımlarının apikalden çıkan debris miktarı üzerine etkisi
The effect of different endodontic access cavity designs on the amount of apically extruded debris
  1. Tez No: 665295
  2. Yazar: MELTEM MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, farklı endodontik giriş kavitesi tasarımlarının, apikalden çıkan debris miktarı üzerine etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda, dahil edilme kriterlerini karşılayan 60 adet çekilmiş alt çene birinci büyük azı dişi kullanıldı. Bu dişler gerçekleştirilen endodontik kavite tipine göre rastgele dört gruba ayrıldı (n=15): 1.grup; GEK, 2.grup; KEK, 3.grup; TREK, 4.grup; NEK. Kavite hazırlığı sonrasında dişler apikalden taşan debrisin toplanacağı deney düzeneklerine yerleştirildi. Kök kanalı preparasyonu boyunca apikalden taşan debris önceden ağırlığı ölçülmüş tüplerde toplandı. Tüpler, 37º C'de 21 gün boyunca distile suyu buharlaştırmak için bir etüvde bekletildi. Tüpler, apikalden çıkan debrisi içeren tüplerin nihai ağırlıklarını elde etmek için tartıldı. Her tüp için ardışık üç ağırlık elde edildi. Bulgular: Yapılan analiz sonucu gruplar arasında apikalden taşan debris miktarı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of different endodontic access cavity designs on the amount of apically extruded debris. Material and Method: Sixty extracted mandibular first molars meeting the inclusion criteria were used. The teeth were randomly divided into four groups according to the type of endodontic cavity design (n = 15): Group 1; TEC, group 2; CEC, group 3; TREC, group 4; NEC. After the cavity preparation, the teeth were placed in the prepared setups. Debris extruded during instrumentation were collected in preweighed tubes. The tubes were then stored in an incubator at 37° C for 21 days. The tubes were weighed to obtain the final weight of the tubes when the extruded debris were included. Three consecutive weights were obtained for each tube. Results: As a result of the analysis, a statistically significant difference was found between the groups in terms of the amount of debris exruded. The NEC group caused significantly less apical debris extrusion compared to the TEC and CEC groups.